На майбутньому саміті НАТО в Анкарі, який відбудеться 7–8 липня, європейські члени Альянсу та Канада готуються затвердити масштабний пакет військової допомоги Україні на суму 70 мільярдів євро. Сполучені Штати Америки у цьому фінансуванні участі не братимуть.
Про це повідомляє Politico, яке посилається на дипломатичні джерела в Альянсі.
Згідно з проєктом декларації, яку наразі фіналізують посли, союзники не лише зафіксують 70 млрд євро на поточний період, а й зобов’яжуться виділити щонайменше таку саму суму на наступний рік. За словами одного з дипломатів, саме питання підтримки України на тлі зміни американських пріоритетів наразі є найбільш дискусійним.
Центральною темою саміту стане перерозподіл відповідальності всередині Альянсу. Європа змушена брати на себе більше зобов’язань щодо безпеки континенту, оскільки США зміщують фокус уваги. Нещодавно глава Пентагону Піт Хегсет оголосив про шестимісячний огляд американської військової присутності в Європі, щоб змусити європейців збільшувати власні бюджети.
Читайте також: Україна демонструє хороші результати на полі бою, а економіка РФ переживає скрутні часи, – генсек НАТО Рютте
У відповідь на цей тиск члени НАТО вже погодили амбітні цілі:
- Підняти оборонні витрати до 3,5% ВВП до 2035 року (раніше цільовим показником були 2%).
- Минулого року європейські країни та Канада вже витратили на оборону на 139 мільярдів доларів більше, ніж у 2024 році.
Генсек НАТО Марк Рютте прагне змістити фокус саміту на нарощування потужностей оборонної промисловості. У проєкті заяви європейські лідери обіцяють інвестувати у засоби глибокого ураження, протиповітряну оборону та безпілотники.
Водночас питання далекобійних можливостей залишається делікатним: Європа прагне розвивати їх для ефективного стримування Росії, тоді як Вашингтон демонструє обережність. Наприклад, Пентагон нещодавно відмовився передавати Німеччині ракети Tomahawk, аби уникнути потенційної ескалації з боку Москви.
Окрім українського треку, лідери спробують врегулювати розбіжності з Вашингтоном щодо ситуації навколо Ірану. У тексті декларації планується зафіксувати жорстку вимогу про те, що Тегеран ніколи не повинен отримати ядерну зброю, а також заклик забезпечити свободу судноплавства в Ормузькій протоці, що має стати компромісним сигналом для адміністрації Дональда Трампа.
Нагадаємо, що раніше у Білому домі повідомляли про те, що США може вийти з НАТО і Трамп обговорював це з Рютте на зустрічі.
ісля цього повідомлялось про те, що зустріч президента США Дональда Трампа з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте була дуже напруженою. Очевидці кажуть, що все одразу пішло не так.
Трамп кілька разів за останній місяць заявляв, що НАТО без участі Америки перетворюється на “паперового тигра”, а союзники з ЄС виявляють боягузтво і погрожував виходом США з Альянсу.
Читайте також: У Європи немає єдиного рішення, чим замінити НАТО, якщо Альянс розпадеться, – Politico







