Європейський суд з прав людини визнав Україну винною в “невживанні заходів щодо запобігання насильству та порятунку людей в Одесі 2 травня 2014 року”. Однак там також підтвердили й російський вплив.
Про це йдеться у відповідному рішенні.
Відомо, що тоді загинули 47 людей. ЄСПЛ визнав, що ті події значною мірою викликані російською пропагандою, мали порушення з боку української держави, яка має сплатити компенсації.
Йдеться про події 2 травня 2014 року, які розпочалися з нападу проросійських сепаратистів із так званого “Антимайдану” на учасників проукраїнської демонстрації. Зіткнення та вбивства учасників проукраїнської ходи пізніше призвели до штурму демонстрантами табору “атимайданівців” на Куликовому полі, та пожежі у будинку профспілок, у якій загинули кількадесят прибічників “антимайдану”.
Родичі 25 загиблих того дня, а також троє людей, що вижили після пожежі, звернулися з кількома позовами до Страсбурга. Серед позивачів – родичі двох проукраїнських активістів, які загинули від вогнепальних поранень. А ще трьох у медіа частіше ідентифікують як “випадкових перехожих”, що також отримали смертельні вогнепальні поранення. Утім, суд наголосив, що не ідентифікує їх за ідеологічними уподобаннями.
“Суд вважає, що дезінформація та пропаганда з боку Росії відіграли свою роль у трагічних подій… Невиправданій хвилі насильства передувало постійне поширення агресивної та емоційно забарвленої дезінформації та пропаганди про нову українську владу та прихильників Майдану від російської влади та медіа”, – йдеться у рішенні.
Інший момент, на якому ЄСПЛ вирішив окремо наголосити – це те, що чимало одеських посадовців, відповідальні за порушення з боку України, невдовзі “втекли до Росії, отримали російське громадянство і навіть побудували там кар’єру на тлі російського широкомасштабного військового вторгнення в Україну”. Поза тим, це не знімає відповідальності з України як держави. Однак там також наголосили, що навіть згодом Україна не намагалася добросовісно переслідувати посадовців, дії яких призвели до численних жертв.
Також ЄСПЛ визнав, що місцева влада під виглядом “прибирання” свідомо знищувала докази на місці трагедії. Тому Україну визнали винною у порушенні статті Європейської конвенції з прав людини про право на життя. Українська держава має виплатити по 15 тисяч євро компенсації родичам кожного із загиблих, а по 12 тисяч євро – трьом позивачам, які вижили, але зазнали серйозних опіків. Найвищу компенсацію – 17 тисяч євро, отримає донька Михайла Вʼячеславовича, який згорів у Будинку профспілок.
Нагадаємо, кандидат на посаду міністра охорони здоров’я США Роберт Кеннеді-молодший заявив, що Сполучені Штати Америки брали участь у фінансуванні Майдану в Україні. Він запевнив, що USAID “є прикриттям для ЦРУ”, яка вклала в це 5 мільярдів доларів.