Європа збільшить витарти на оборону
Фото: ОП

Європейський Союз розглядає новий план про використання потужностей українських підземних газових сховищ для вирішення суперечки між Україною та Словаччиною. Зазначається, що план може допомогти перезапустити газові потоки до Братислави.

Про це пише Politico із посиланням на поінформовані джерела.

Співрозмовники видання повідомили, що запропонована схема дозволила б уникнути необхідності купувати російський газ, від якого ЄС має повністю відмовитись до 2027 року. Згідно з планом, Україна збільшить імпорт газу з Греції та Туреччини й зберігатиме до 10 мільярдів кубометрів у своїх сховищах, після чого вони взимку проходитимуть через словацькі трубопроводи до таких країн, як Угорщина.

Один із чиновників Єврокомісії наголосив, що це “знову зробить Словаччину транзитною країною”, але водночас буде дотримана “червона лінія” для Брюсселя. Водночас представник ЄК каже, що ця пропозиція також дозволить уникнути труднощів, пов’язаних з альтернативним планом, який раніше пропонувала Словаччина: імпортувати газ з Азербайджану.

Водночас старша експертка газового ринку консалтингової компанії ICIS Аура Сабадус вважає, що ця пропозиція є “гарною ідеєю”, яка дозволить Україні отримувати доходи від зберігання газу. Проте потужність так званого Трансбалканського трубопроводу нині може транспортувати лише близько 2,5 мільярда кубометрів, що значно менше запропонованого обсягу.

Тим часом Словаччина, Угорщина та інші сусідні з Україною країни вже мають достатньо потужностей зі зберігання газу для забезпечення власних ринків. Своєю чергою це порушує питання про те, які додаткові вигоди можуть принести сховища в Києві блоку.

Нагадаємо, 1 січня 2025 року Україна припинила транзит російського газу. Газотранспортна система нині працює у режимі без транзиту.

Подібні

Нідерланди зібрали докази, що РФ використовує заборонену хімічну зброю в Україні

Йдеться про тисячі випадків застосування хімічної зброї, зокрема, хлорпікрину, що належить до заборонених речовин

У ЄС терміново шукають $19 мільярдів для бюджету України на 2026 рік, – Financial Times

Європейська комісія обговорює три варіанти фінансування

Зруйнована і без людей: опитування показало, що майже половина громадян не вірять у “світле майбутнє” України

З 2022 року кількість песимістично налаштованих українців зросла у 9 разів

Росія атакувала Україну 550 цілями, 478 з них знешкодили: у Повітряних силах розповіли, що і звідки летіло

Основним напрямком удару був Київ