У понеділок ввечері Угорщина змусила країни ЄС знизити суму пропонованого заморожування фінансування в обмін на зняття Будапештом свого вето з ключових статей, включаючи пакет допомоги Україні.
Про це повідомляє Politico.
Угорщина була на порозі втрати 7,5 мільярдів євро виплат ЄС через побоювання, що ці гроші можуть сприяти хабарництву в країні. На знак протесту Будапешт блокував як пакет допомоги ЄС Україні в розмірі 18 мільярдів євро, так і мінімальну глобальну ставку корпоративного податку.
У виданні пишуть, що в понеділок країни ЄС погодилися знизити призупинення до 6,3 млрд євро. Вони також схвалили план витрат Угорщини для її фондів відновлення пандемії — 5,8 мільярда євро у вигляді грантів, які так само були призупинені протягом півтора року через занепокоєння демократичним відступом.
Однак країни обумовили це схвалення, заявивши, що Будапешт має завершити 27 антикорупційних реформ і реформ щодо незалежності судової системи, перш ніж отримати свої гроші, інформує Politico.
“Результат означає перемогу для прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який витратив місяці на те, щоб використати право вето, щоб отримати від Брюсселя кошти ЄС. На його користь працювали два фактори: система ЄС, яка вимагає одностайності щодо багатьох важливих рішень, і сильне бажання ЄС зберегти єдиний фасад ЄС, оскільки поблизу вирує війна”, – зазначають у виданні.
З усім тим, це рішення все ще означає, що Угорщина готова втратити мільярди очікуваних коштів у той час, коли її економіка коливається. І немає жодних гарантій, що він зможе виконати свою обіцянку прийняти 27 реформ верховенства права, необхідних для розблокування коштів на відновлення пандемії та розморожування регулярних фондів ЄС. Країна вже намагалася задовольнити оцінку прогресу чиновниками ЄС.
Для ЄС угода принесе деяке полегшення на українському фронті. Минули тижні відтоді, як Європейська комісія вперше пообіцяла виділити Києву 18 мільярдів євро на покриття дефіциту бюджету у 2023 році, і розчарування через затримки зростало.
Але тепер допомога Україні була підтримана усіма послами ЄС.
Останніми днями офіційні особи намагалися розробити план Б щодо виплати коштів Україні без схвалення Угорщини — розробити пропозицію, яка вимагала від 26 країн надання індивідуальних гарантій замість гарантії, яку підтримує ЄС. Такий крок викрив би небажані тріщини в підході ЄС до війни Росії.
Тепер, після схвалення Європарламентом у вівторок, ЄС може почати виплати Україні в січні.
ЄС також уникне незручності через неспроможність ратифікувати свою частину податкової угоди, спрямованої на те, щоб перешкодити транснаціональним корпораціям пропускати податкові рахунки. Брюссель підтримав угоду, і наразі її підписали понад 130 країн, у тому числі члени ЄС.
Однак уникнути цих збентежень коштує дорого. Угода, укладена в понеділок, також, ймовірно, призведе до звинувачень ЄС у тому, що він не бажає протистояти своїм порушникам верховенства права.
На додаток до скороченого призупинення фінансування, угода відкриває Угорщині шлях до отримання до 5,8 мільярдів євро грантів на відновлення пандемії до 2026 року. І це сталося після того, як Польща нещодавно використала таку ж тактику, щоб затвердити свої кошти на відновлення після пандемії — хоча і з тими ж застереженнями щодо попереднього прийняття реформ.
Прорив стався на зустрічі послів ЄС у понеділок увечері після місяців торгу з Будапештом. Їхнє рішення буде офіційно оформлено в письмовій процедурі, яка завершиться в середу.
Два дедлайни посилили тиск і підвищили ймовірність угоди. По-перше, країни ЄС мали до 19 грудня вирішити, чи заморожувати кошти ЄС для Угорщини через проблеми з верховенством права. Крім того, Угорщині потрібна була більшість країн, щоб затвердити її план відновлення до кінця року, інакше вона втратить 70 відсотків грантів.
У понеділок увечері план відновлення був реалізований після того, як отримав підтримку кваліфікованої більшості країн ЄС — дорівнює більшості країн, які представляють 65 або більше відсотків населення блоку. Нідерланди, які часто критикують відкат Угорщини від демократії, оголосили, що утримаються.
Польща, яка також відклала глобальну податкову угоду до червня, в останню хвилину висловила застереження з цього питання, створивши ще одну несподівану перешкоду. Але країна має час до середи, щоб зняти свої заперечення, і, за словами двох дипломатів ЄС, очікується, що вона це зробить.
Напередодні рішення в понеділок країни, включно з Нідерландами та Швецією, домагалися призупинення виплати 7,5 мільярдів євро, перш ніж пом’якшити та підтримати нижчу цифру.
Паралельно Франція та Німеччина домагалися того, щоб утримані кошти були «пропорційними» будь-якому прогресу в боротьбі з корупцією, якого могла досягти Угорщина — зусилля, яке багато хто сприйняв як спробу фактично укласти угоду, яка врешті була досягнута в понеділок.
Нагадаємо, що міністр фінансів Угорщини Міхай Варга від імені Угорщини висловився проти ухвалення Європейською радою законодавчих поправок, які дозволили б у 2023 році виділити Україні 18 млрд євро макрофінансової допомоги.