Президент Володимир Зеленський сподівається використати угоду між США та Україною щодо корисних копалин як відправну точку для ширших дискусій про гарантії безпеки з боку Америки.
Про це в п’ятницю, 28 лютого, повідомило агентство Bloomberg із посиланням на українських чиновників, які спілкувалися анонімно.
“Сьогодні Зеленський прибуде до Білого дому з особистим закликом до президента України Дональда Трампа “не продавати Україну в поспіху укладення мирної угоди з Росією”. Найгірші побоювання трохи розвіялися, оскільки Трамп відмовився від свого нещодавнього засудження Зеленського як диктатора. “Хіба я це сказав? Не можу повірити, що я це сказав”, — цитує Bloomberg слова Трампа під час його спілкування з журналістами 27 лютого.
Пізніше американський лідер також заявив, що він і Зеленський “чудово порозуміються”. Однак, як зазначає агентство, “більш ввічливий тон” не зміг компенсувати відмови Трампа взяти на себе зобов’язання надати те, чого хотів прем’єр-міністр Британії Кір Стармер, який виступав від імені Києва та решти його союзників.
“А саме — запевнення, що США будуть готові підтримати війська, які Європа пропонує відправити в Україну, щоб гарантувати дотримання Росією будь-якої мирної угоди”, – йдеться у матеріалі.
Чого чекає Європа
Зазначається, що попри це, європейські урядовці “натхнені майбутнім візитом Зеленського до Вашингтона”, щоб укласти угоду про корисні копалини України “в якості компенсації за підтримку” США.
Читайте також: Не “угода” про рідкісноземельні матеріали, а меморандум. Що насправді підпишуть Зеленський з Трампом
“Як повідомили агентству Bloomberg офіційні особи в Києві, президент України сподівається використати цю угоду “як відправну точку для ширших дискусій про гарантії безпеки США”, – пише агетство.
За словами Ліани Фікс, наукового співробітника Ради з міжнародних відносин, Зеленський припускає, що підписання документа “створить у Дональда Трампа враження, що він уклав угоду і отримав плату за підтримку, яку він надав Україні”.
Зі свого боку віце-президент Атлантичної ради Метью Кройніг висловив думку, що, якщо у США є зацікавленість в українських ресурсах, то вони також зацікавлені в тому, щоб Україна вижила як суверенна країна, а не просто перейшла під контроль Росії.
“З точки зору Трампа, який більше бізнесмен, ніж військовий, це може бути навіть кращою гарантією безпеки, ніж членство в НАТО”, — заявив Кройніг у коментарі Bloomberg.
Перемога Зеленського
За словами британського чиновника, який говорив на умовах анонімності, “навіть двозначність з боку США може стати стримувальним фактором”.
“Російський диктатор Володимир Путін буде невпевнений у діях Америки, якщо він нападе на європейських миротворців”, – сказав сіпврозмовник.
Читайте також: Трамп упевнений, що після укладення мирної угоди РФ не повторить вторгення в Україну
У Bloomberg також підкреслили, що Зеленський неодноразово попереджав, що Путіну не можна довіряти. Ймовірно, під час свого візиту до Білого дому він повторить це.
“Це як мінімум символічна перемога Зеленського. Якби зустріч Трампа з Путіним відбулася до зустрічі із Зеленським, то враження було б жахливим”, – зазначила Фікс.
Візит Зеленського до США
Нагадаємо, що візит президента України до Вашингтона міг бути скасований Трампом. Проте главі Франції Еммануелю Макрону вдалося його переконати.
До того стало відомо, ніби в Білому домі сумніваються в доцільності запрошення президента України Володимира Зеленського до Вашингтона на зустріч із Трампом. Причиною стали коментарі глави української держави про те, що угоди стосовно корисних копалин не погоджені, хоча він заяви, що “запрошення було”.
Однак згодом Трамп підтвердив візит Зеленського у США 28 лютого.
Читайте також: Міністр фінансів Бессент заявив, що угода про корисні копалини між США та Україною готова до підписання