Війна, міграція мільйонів українців та застарілі реєстри виборців ставлять під загрозу проведення виборів в Україні. Адже це все вимагає складних і дорогих рішень.
Про це йдеться в статті видання “Українська правда”.
Відомо, що Центральна виборча комісія України закрила доступ до реєстру виборців ще на початку повномасштабного вторгнення, щоб захистити персональні дані українців. Проте за майже три роки війни реєстр значно застарів, адже десятки тисяч людей загинули, 5-8 мільйонів українців виїхали за кордон, а ще 4-5 мільйонів стали переселенцями. Тому для того, щоб забезпечити законність виборів, ЦВК має оновити дані про мільйони виборців, що вимагає значних ресурсів, часу та грошей.
“Згідно з даними закритого дослідження Ради Європи для України, тільки 1 із 16 українців, які живуть за кордоном, стоїть на консульському обліку. А отже, вони мають формальні підстави проголосувати на виборах. Однак як достукатися і дістати дані про фактичне перебування решти 15, які на обліку не стоять – загадка із розряду надскладних”, – пише “УП”.
Ситуацію ускладнює й мала кількість консульств за кордоном, через що багато українців фактично позбавлені можливості голосувати за чинними процедурами. Крім того, у прифронтових і тилових регіонах зруйновані приміщення, де раніше працювали виборчі дільниці.
Автор статті зазначає, що одним із можливих сценаріїв, які обговорюються, є подовження часу голосування. Проте цей варіант потребує додаткових бюджетних витрат.
Водночас голосування поштою потребує значних витрат, щоб переслати мільйони бюлетенів з України та в Україну. Водночас лише 10% українців довіряють такому формату. А через “Дію” голосування неможливе, оскільки цей сервіс належить уряду, тоді як виборчий сервіс має належати виключно ЦВК.
“Купити у когось готове рішення для голосування онлайн теж неможливо, бо ніхто у світі не проводив настільки масштабних виборів у цифрі. Та і сама така форма голосування може стати не виходом, а проблемою: вона в рази спрощує процес “контролю” підкуплених виборців, а на далеких закордонних чи прифронтових територіях може прислужитись для примусу виборців”, – додає видання.
Нагадаємо, керівник Офісу президента України Андрій Єрмак, посилаючись на президента Володимира Зеленського, заявив, що Україна готова негайно провести вибори. Утім, для цього потрібен мир.