Міністерка з питань клімату та енергетики Австрії Леонор Гевесслер заявила, що її країна більше не залежить від російського газу “і це добре”. Водночас в ЄС назвали припинення транзиту російського газу через Україну очікуваною ситуацією і що Європейський Союз готовий до неї.
Заяву посадовиці наводить пресслужба міністерства.
Як відомо, транзит газу з Росії через територію України припинений через закінчення терміну дії контракту. В австрійському Міненерго зазначили, що про цей крок було оголошено кілька разів заздалегідь. Тому для того, щоб забезпечити безперебійне та необмежене постачання газу в будь-який час, учасники ринку звернулися до альтернативних джерел. Це дозволило компенсувати обмеження поставок та гарантувати газпостачання.
“Україна заздалегідь дала зрозуміти, що не буде продовжувати транзитний контракт з агресором Росією. Ми виконали своє домашнє завдання і були добре підготовлені до такого сценарію”, – зазначила Гевесслер.
Відомо, що вітчизняні енергетичні компанії Австрії шукали інших, неросійських постачальників газу. Компанія OMV також припинила свою багаторічну співпрацю з російським “Газпромом”. Тому Австрія більше не залежить від російського газу.
Водночас зазначається, що Єврокомісія, у координації з державами-членами, вже більше року працює над підготовкою до сценарію без транзиту російського газу через Україну з 1 січня 2025 року. А також над забезпеченням альтернативних поставок для країн-членів, які постраждають від цього.
“Європейська газова інфраструктура є достатньо гнучкою, щоб забезпечити постачання газу неросійського походження до країн Центрально-Східної Європи альтернативними маршрутами. З 2022 року вона була посилена новими значними потужностями з імпорту ЗПГ (зрідженого природного газу)”, – йдеться у коментарі Єврокомісії виданню “Суспільне”.
Нагадаємо, 1 січня 2025 року Україна припинила транзит російського газу. Газотранспортна система нині працює у режимі без транзиту.
Згодом у російському “Газпромі” підтвердили припинення транзиту газу до Європи. Тепер Україна втратить близько 800 мільйонів доларів на рік, а РФ – майже 5 мільярдів доларів.
Наразі також відомо, що в молдовському Придністров’ї розпочалися масові відключення газу. Це зачепило котельні, приватний сектор та багатоквартирні будинки з автономним опаленням.
Читайте також: У Польщі привітали припинення Україною транзиту газу з РФ, а у Словаччині пригрозили “наслідками”