У російській компанії “Газпром” підтвердили припинення транспортування газу через територію україни до країн Європи.
Як зазначили у компанії, термін дії контракту, підписаного 30 грудня 2019 року між “Газпромом” та “Нафтогазом”, завершився.
“Транзит російського газу територією України зупинено в інтересах національної безпеки”,- підтвердили у Міненерго України.
Агентство Reuters порахувало, що припинення цих поставок призведе до того, що Україна втратить близько 800 млн доларів на рік доходів від транзиту, а “Газпром” – близько 5 млрд доларів від продажу газу.
“У 2024 році російський концерн поставив цим маршрутом близько 15 млрд кубометрів палива, що склало 4,5% від загального споживання в ЄС”, – йдеться у повідомленні.
Наслідки припинення транзиту газу з РФ
Агентство вважає, що припинення українського транзиту найсильніше вдарить по Молдові. Інші покупці російського газу, такі як Словаччина, Чехія та Австрія, вже організували альтернативні маршрути постачання. Зокрема Угорщина продовжуватиме отримувати російський газ через газопровід “Турецький потік”.
Читайте також: У Європі нарешті знайшли заміну російському газу від “Газпрому”: звідки новий постачальник
“Для Європи втрата поставок дешевого російського газу призвела до серйозного уповільнення економіки, сплеску інфляції та погіршення кризи вартості життя. Хоча Європа швидко знайшла альтернативні джерела енергії, втрата російського газу загострила довгострокові побоювання про її глобальну конкурентоспроможність, що знижується, і, зокрема, про промислове майбутнє Німеччини “, – зазначає Reuters.
Нагадаємо, 31 грудня 2024 року у Євросоюзі підтвердили, що готові до припинення транзиту. Однак з цим рішенням не всі члени ЄС погодились. Так прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо попереджав про “газову кризу в країні через зупинки прокачування”.
Читайте також: Фіцо у листі поскаржився європейським лідерам на Зеленського, через його рішення щодо транзиту газу
22 грудня Фіцо провів у Москві переговори з президентом РФ Володимиром Путіним. За його словами, зустріч стала “відповіддю” президенту України Володимиру Зеленському, який 19 грудня виступив “проти будь-якого транзиту газу через Україну” на територію Словаччини.
Читайте також: Словаччина відреагувала на заяву Зеленського про “другий енергетичний фронт”