Політолог Олександр Сушко переконаний, що в Україні може розпочатися рух за грузинським сценарієм.
Про це він написав на своїй сторінці в соцмережі Facebook.
Читайте також: Рада підтримала законопроєкт №12414 з правками про НАБУ і САП, а також про БЕБ
“Очевидно, що ми зараз перебуваємо на важливій історичній розвилці, за якою вже сьогодні може початися рух за грузинським сценарієм. Тобто зі згортанням як засадничих “європейських” реформ, так і громадянських свобод. Нагадаю, що створення незалежних НАБУ і САП було однією з основоположних умов першого (основного) блоку Плану дій з візової лібералізації (2010-2017 рр.), за наслідками виконання якого українці отримали безвізовий режим з ЄС”, – наголосив він.
Сушко додав, що для Грузії безвізовий режим до ЄС буде припинений, скоріше за все, вже до кінця цього року, і головною причиною цього є “системний відкат реформ та демократичних принципів”. Сушко натякнув, що тепер це відбувається і з Україною.
“Про це Тбілісі вже повідомили офіційним листом Верховної представниці ЄС із закордонних справ та безпекової політики. Біда в тому, що для України, за умов повномасштабної війни, на кону буде не тільки безвіз та євроінтеграція”, – зазначив політолог.
Нагадаємо, сьогодні вранці, 22 липня, НАБУ і САП виступили з офіційною заявою щодо законопроєкту про їхнє підпорядкування Офісу генпрокурора. Вони заявили, що ці правки “фактично знищують незалежність НАБУ і САП”. У заяві вказано, що законопроєкт передбачає, що:
- генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
- має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і, в разі їх невиконання, змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
- може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
- сам вирішує спори про підслідність;
- самостійно підписує підозри топпосадовцям;
- керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів – це вирішує тільки генпрокурор.
На сайті ВРУ вже з’явився текст законопроєкту з правками про НАБУ, САП і Офіс генпрокурора. Також там є правки щодо Бюро економічної безпеки. Зазначається, що законопроєкт вже відправили на підпис президенту.
Читайте також: У ЄС відреагували на ситуацію з НАБУ і САП та нагадали про “умови прозорості”
Ситуація навколо НАБУ і САП
Вранці 21 липня стало відомо, що СБУ та Офіс генпрокурора провели обшуки у працівників Національного антикорупційного бюро в межах операції з “нейтралізації російського впливу на НАБУ”.
Протягом дня з’явилися новини про те, що:
- СБУ та ОГП затримали “крота” ФСБ у лавах НАБУ, якого курував Заступник керівника охорони експрезидента-зрадника Віктора Януковича.
- ДБР оголосило підозри трьом працівникам НАБУ за скоєння ДТП і каліцтва людей.
- Керівника детективів НАБУ викрили на зв’язках з РФ: батько продавав коноплі у Дагестан, а мати отримує пенсію “ДНР”.
- Чинного народного депутата від забороненої партії “ОПЗЖ” Федора Христенка викрили у державній зраді. За інформацією СБУ і Офісу генпрокурора, він виявився резидентом (старшим агентом) ФСБ РФ і працював над посиленням російського впливу НАБУ.
Згодом у НАБУ повідомили про близько 70 обшуків стосовно щонайменше 15 працівників НАБУ. Бюро наголосило, що слідчі дії проводяться без судових ухвал.
У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі заявили, що СБУ без офіційного попередження, передбаченого чинним законодавством, прийшла до САП з перевіркою щодо дотримання законодавства про державну таємницю. При цьому у відомстві акцентували, що перевірку організовано, коли керівництво НАБУ та САП перебуває в офіційному закордонному відрядженні.
Читайте також: НАБУ готувало підозру Тімуру Міндічу — співвласнику “Студії “Квартал 95”, — “УП” про причини ситуації навколо Бюро