СБУ та НАБУ оголосили підозру екснардепу-зраднику Віктору Медведчуку та учасникам масштабної злочинної справи нафтопроводу “Самара-Західний напрямок”. Йдеться про незаконну приватизацію у 2015 році.
Про це повідомляють у Службі безпеки України.
“Наразі Медведчуку та чотирьом представникам колишнього топменеджменту “Прикарпатзахідтрансу”, які заволоділи та управляли нафтопроводом, оголосили підозру. Відповідно до наявних даних він почав її реалізацію у 2015 році та діяв у чіткій координації з тодішнім вищим політичним керівництвом України та РФ”, – йдеться у повідомленні.
Нині їм оголосили підозри за наступними статтями Кримінального кодексу України:
- ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 та ч. 3 ст. 365-2 (Зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги);
- ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 та ч. 2 ст. 384 (Введення в оману суду або іншого уповноваженого органу);
- ч. 3 ст. 27 та ч. 5 ст. 191 (Заволодіння чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в особливо великих розмірах організованою групою);
- ч. 3 ст. 27 та ч. 3 ст. 209 (Організація набуття, володіння та використання коштів, внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів, вчинені організованою групою та в особливо великому розмірі).
Відтак, нафтопродуктопровід “Самара-Західний напрямок”, після розпаду СРСР, залишився у власності Росії. Починаючи з 2005 року, Україна через суди доводила своє право на володіння ним, і лише протягом 2014-2015 років це право підтвердили Апеляційний та Вищий господарський суди.
“Утім, за підтримки тодішнього вищого українського керівництва Медведчуку вдалося скасувати це рішення через Рівненський господарчий суд і оформити продаж нафтопродуктопроводу швейцарській компанії, яку фактично контролювали учасники схеми. Тому, згодом, він та його спільники забезпечили її функціонування через підприємство “Прикарпатзахідтранс”, а отримані прибутки виводили на рахунки афілійованих зарубіжних компаній та розподіляли між собою”, – додали в СБУ.
З травня 2019 року прокачування дизеля через нафтопровід заблокували для його повернення у державну власність, а правоохоронні органи досліджували законність приватизації. У січні 2024 року Верховний суд України остаточно визнав українську частину нафтопроводу державною власністю.
Наразі досудове розслідування триває. Проводиться комплекс заходів для притягнення підозрюваних, які знаходяться за кордоном, до відповідальності, а також встановлюються всі причетні до незаконної оборудки.
Нагадаємо, завод родичів Медведчука та Козака вартістю $5 млн передали АРМА. У державну власність також перейде й інше майно підприємства.