цивільні полонені в РФ

У колоніях та слідчих ізоляторах Росії, а також на окупованих нею територіях перебувають тисячі українських цивільних. Їх затримували під час проходження фільтрації або прямо на вулицях із формулюванням “за протидію СВО” та закривали у СІЗО та колонії без звинувачень, слідчих дій, судів та строку звільнення.

У розслідування Російської служби ВВС йдеться, що знайти таких полонених офіційним шляхом неможливо, а для їхнього визволення, на відміну від військовополонених, не існує жодних механізмів.

У матеріалі йдеться, що українців затримували під час окупації, наприклад, за підозрою у “передачі ЗСУ координатів російської техніки”

“Якщо йдеться про затримання, значить, або в кримінальному кодексі, або в адміністративному має бути стаття, що “протидія СВО” — це адміністративне правопорушення чи кримінальний злочин. Тоді б це додало процесуальності статусу цих людей, і ми як правозахисники могли б направити адвоката. Але на це мені відповідають: “Ні, що ви, ми ні в чому їх не звинувачуємо та не підозрюємо, вони просто затримані за протидію СВО”, — розповідає юрист Поліна Муригіна, творець проекту Every Human Being, який займається пошуком цивільних у російських колоніях.

За російськими законами затримати людину до судового рішення можна лише на 48 годин і за встановленою процедурою — з оформленням протоколів правомочними особами. Влітку 2023 року цей термін було збільшено до 30 днів для затримань в умовах воєнного стану (воно запроваджене указом Володимира Путіна у чотирьох окупованих регіонах України — “ДНР”, “ЛНР”, частинах Запорізької та Херсонської областей) — але лише якщо затриманий підозрюється у скоєнні тяжкого злочину порушив пов’язані з військовим становищем заборони та обмеження.

Але час, місце та підстава “затримань” українців військовими найчастіше ніде формально не зафіксовано, кримінальні чи адміністративні справи не порушено, розслідування не ведеться, випливає із рішень судів, з якими ознайомилася ВВС. Людина просто зникає. І навіть знайти його в цій системі, не говорячи вже про те, щоб витягти з неї, дуже складно.

“Допомагаючи таким полоненим, ми зіткнулися з юридичним парадоксом: краще, якщо про тебе думають, що ти злочинець”, – каже Муригіна.

Якщо людині пред’явлено обвинувачення, вона починає існувати в юридичному полі, в нього з’являються права. Якщо людина — військовополонений, його можна обміняти. Цивільні “затримані” сидять у російських колоніях та СІЗО часто без захисту, без звинувачень та без суду. Вони існують усередині російської пенітенціарної системи, причому формально їх там немає.

Це утримують українських цивільних в РФ

За словами адвоката Марії Ейсмонт, у більшості відомих їй випадків українських військовополонених та цивільних утримували окремо від інших ув’язнених. “Виняток становить “Лефортове” московське СІЗО, але там у арештанта якщо і є співкамерник, то один, а з іншими мешканцями СІЗО він не бачиться навіть у коридорах”, — каже вона. При цьому у тих, кого офіційно звинуватили у злочинах, — переважно це терористичні статті, але не лише право на адвоката визнається російською системою правосуддя. До таких кримінальних справ входять захисники, підтверджує Ейсмонт.

До тих же, хто сидить без звинувачень, доступу адвокатів фактично немає, зазначає вона: “Ні мені, ні іншим колегам не вдалося знайти таких людей і зустрітися з ними, попри те, що родичі просили з’їздити і була інформація, де вони знаходяться. , і кожен затриманий має право на адвоката”.

Навіть якщо Міноборони підтверджувало, що “затриманий за протидію СВО” знаходиться “на території Росії”, назвати місце та допустити до нього адвоката військові відмовлялися до закінчення “перевірочних заходів”. Термінів у таких “заходів” немає, оскаржити їх неможливо.

Українців утримують у СІЗО у Криму, у Курську, на окупованих територіях у підвалах та відділах поліції та розконсервованих колоніях. Російські правоохоронці ідентифікували 30 колоній і СІЗО, де можуть утримувати цивільних українців, але доступу до них немає.

За інформацією Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України на листопад 2023 року, у російському полоні перебувають 4337 українців. З них 3574 особи — це військові, 763 особи — цивільні. Українська влада спирається на дані Червоного Хреста, але він далеко не завжди отримує доступ до місць неволі, де утримуються українці в Росії, не кажучи вже про ізолятори та колонії на окупованих територіях.

Український уповноважений із прав людини Дмитро Лубинець озвучує іншу цифру: 25 тисяч зниклих громадянських українців. Значну частину цих людей могли викрасти російські окупаційні сили, вважає чиновник, не називаючи точної цифри. За його даними, викрадення на окупованих територіях продовжуються.

Подібні

Санкції проти РФ зруйнували плани Путіна на видобуток скрапленого газу в Арктиці, – The Telegraph

Через падіння попиту після введення санкцій, РФ закрила частину найбільшого у світі заводу…

У DeepState зафіксували просування армії РФ образу у десяти населених пунктах на Донеччині

Загалом від початку минулої доби відбулося 151 бойове зіткнення

Трамп заявив, що вважає війну в Україні важливішою за конфлікт на Близькому Сході

“Ситуації, які ми повинні вирішити, і ми повинні вирішити їх швидко”

Близько третини українців вважають гарантією безпеки отримання Україною ядерної зброї, – опитування

Майже стільки ж вважають, що країну убезпечить вступ до НАТО