У травні Росія атакувала Україну понад 300 “Шахедами”. Це найбільша кількість від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Нині українські розробники дронів намагаються знайти варіант, який допоможе протистояти атакам російсько-іранських дронів-камікадзе.
Про це повідомляє пише Reuters.
“Сотні інженерів і інноваторів зустрілися з високопоставленими українськими військовими, щоб обміркувати шляхи нейтралізації дешевих російських безпілотників-смертників, які досі щодня загрожують руйнації українських міст”, – повідомляє видання, яке було там єдиним представником ЗМІ.
Як протидіяти іранським безпілотникам
Іранські безпілотники літають настільки низько, що ППО їх не завжди бачить, а навігаційні системи дронів досить надійні, їх важко збити за допомогою радіочастотної та іншої зброї.
“Саме тому важливо знаходити інноваційні рішення протидії. Захід розробив системи ППО для протидії ракетним атакам. Але рішення знищувати “цілий загон безпілотників вартістю $50 тис. за штуку ракетами, кожна з яких коштує $1 млн, не можна назвати ідеальним”, – пише видання.
“Армія дронів”
Наразі йдеться про виявлення дронів акустичними та іншими засобами, а також про фактичне їх знищення. У 2022 році в Україні стартував проєкт “Армія дронів”, який переріс у держпрограму, що охоплює все: від виробництва безпілотних літальних апаратів до навчання пілотів дронів.
“Армія дронів” – проєкт, започаткований Генеральним штабом ЗСУ та Міністерством цифрової інформації. Це комплексна програма, в межах якої запланована системна закупівля дронів, їх ремонт, а також курси навчання відповідних фахівців. Проєкт стартував 1 липня 2022 року.
За словами віце-прем’єра Михайла Федорова, виробництво безпілотників зараз налагоджене по всій Україні, попри загрозу російських авіаударів. Виробникам було наказано розподілити роботу по різних майданчиках і використовувати бомбосховища для деяких частин виробничого процесу.
“Сьогодні цей підхід працює, і всі виробники продовжують працювати, і ракети не б’ють по виробництву. Удари звісно бувають, але не в таких масштабах”, – наголосив він.
Нині понад 80% закуповуваних для ЗСУ дронів – українського виробництва і збірки.
“Коли ми починали цей проєкт минулого року, було сім компаній, які могли б продати дрони державі. Сьогодні їх вже 40, а до кінця року буде 50”, – прокоментував Федоров.
Ефективність безпілотників в умовах війни
Бригадний генерал Юрій Щиголь підкреслив, що через кілька місяців після початку повномасштабної війни стало зрозуміло, що найефективнішим способом ведення розвідки і ураження противника є безпілотні літальні апарати.
Щиголь, який виступає куратором закупівель для держпрограми, сказав, що наразі закуплено 15 тис. дронів. При цьому найбільше надходить через Міноборони, а інші поставляються за рахунок іноземної допомоги та волонтерів.
“Наша мета цього року – закупити понад 200 тис. ударних і великих розвідувальних безпілотників. Ми купимо стільки дронів, скільки доступно для покупки на ринку”, – зазначив Щиголь.
Видання зазначає, що загальна кількість безпілотників, які українські захисники використовують на полі бою, невідома.
Нові розробки: що пропонують
Один із розробників, розповів, що його команда пропонує для виробництва “квадрокоптер”, у якого крім гвинтового двигуна є крила. Такий апарат може літати “набагато швидше і довше, ніж інші дрони”.
“Це буде безпілотник, який буде… злітати вертикально, щоб перехоплювати або наздоганяти безпілотники, збивати їх або глушити”, – сказав він.
Інший учасник повідомив, що його команда представила “розробки нових систем електронної боротьби з безпілотниками”, які будуть більш ефективними проти “Шахедів”, ніж всі що представлені раніше. Але саму технологію наразі тримає в секреті.
Нагадаємо, що у Білому домі опублікували супутниковий знімок, який є доказом будівництва в російській Республіці Татарстан заводу з виробництва іранських дронів-камікадзе.
Раніше повідомлялося, що російські окупанти планують розпочати виробництво “Шахедів” у Білорусі. Для цього на територію “Гомельського радіозаводу” вже прибула група іранських інженерів.
Читайте також: Масована нічна атака російських “шахедів” на Київ: оголошені наслідки