Свириденко і Бессент підписали угоду про копалини
Фото: Юлія Свириденко/ФБ

Міністерка економіки України Юлія Свириденко та міністр фінансів США Скотт Бессент підписали Угоду ​​про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна.

Про це повідомила Свириденко.

“Як домовились Президент Володимир Зеленський та Президент Дональд Трамп, спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала Угоду ​​про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна… Зараз документ такий, що може забезпечити успіх для обох наших країн – України та Сполучених Штатів”, – прокоментувала міністерка.

Що передбачає ця угода

  • Всі ресурси залишаються в українській власності – це закріплено угодою.
  • Інвестиційний фонд створюється на умовах 50/50. Україна і США спільну управлятимуть Фондом. Жодна зі сторін не матиме переважаючого голосу.
  • Угода не передбачає змін у процесах приватизації або управлінні державними компаніями – вони і далі належатимуть Україні. Компанії на кшталт Укрнафти чи Енергоатому залишаються у власності держави.
  • Угода не містить згадок про будь-які боргові зобов’язання України перед США.
  • Угода відповідає Конституції та не змінює євроінтеграційний курс.
  • Документ узгоджується з національним законодавством і не суперечить жодним міжнародним зобов’язанням України.
  • Фонд наповнюватиметься доходами виключно з нових ліцензій. Йдеться про 50% коштів від нових ліцензій на проєкти в сфері критичних матеріалів та нафти й газу, що надходитимуть до бюджету після створення Фонду. Доходи від уже розпочатих проєктів або заплановані у бюджеті надходження не включаються до Фонду.
  • Законодавчі зміни – лише точкові. Для функціонування Фонду передбачено лише внесення змін до бюджетного кодексу. Саму ж Угоду має ратифікувати Верховна Рада.
  • Сполучені Штати допоможуть Україні залучати інвестиції, технології та інновації через агентство DFC (Development Finance Corporation).
  • Доходи і внески Фонду не оподатковуються ні у США, ні в Україні.

“США роблять внесок у Фонд. Крім безпосередньо коштів, вони можуть робити його і новою допомогою – наприклад, системами ППО для України. Ми очікуємо, що перші 10 років прибутки та надходження фонду не розподіляються, а можуть лише інвестуватись в Україну – у нові проєкти чи відбудову. Ці умови будуть обговорюватися додатково”, – прокоментувала українська міністерка.

Коментар США

Як зазначили у Міністерстві фінансів США, їхня країна “віддана справі сприяння припиненню цієї жорстокої та безглуздої війни”. А угода про копалини “чітко сигналізує Росії, що адміністрація Трампа віддана мирному процесу”, в центрі якого – вільна, суверенна і процвітаюча Україна в довгостроковій перспективі.

Читайте також: Прорив в угоді щодо копалин досягнуто після зустрічі Трампа та Зеленського у Ватикані, — FT

“Президент Трамп задумав це партнерство між американським народом і українським народом, щоб продемонструвати прихильність обох сторін до тривалого миру і процвітання в Україні. І, щоб було зрозуміло, жодній державі чи особі, яка фінансувала чи постачала російську військову машину, не буде дозволено отримати вигоду від відбудови України”, – заявив Бессент.

Угода про надра: як це було

Нагадаємо, що 1 квітня Україна отримала від США новий текст угоди щодо корисних копалин та працює над ним.

Народний депутат Ярослав Железняк тоді ж оприлюднив основні пункти нового варіанту проєкту угоди США про українські надра, і назвав їх жахливими.

Зеленський прокоментував отриману від США угоду і заявив, що Україна не визнаватиме військову допомогу США, як борг.

Читайте також: Україна та США провели першу розмову щодо драфту угоди про надра, — ЗМІ

17 квітня Україна та Сполучені Штати Америки підписали меморандум, який засвідчує намір фіналізувати й укласти угоду, “яка буде вигідна обом народам”.

Читайте також: Свириденко повідомила про прогрес зі США щодо угоди про надра, вона назвала її “угодою про економічне партнерство”

Вже наприкінці квітня прем’єр Денис Шмигаль, після зустрічі з міністром фінансів США Скоттом Бессентом, заявив, що в у майбутній угоді про надра між Україною та США не буде зараховуватися допомога, яку Сполучені Штати вже надали.

30 квітня Financial Times повідомило, що підписання рамкової угоди про використання надр між Україною та США опинилось під загрозою зриву в останній момент, коли українська делегація вже вирушила до Вашингтона. Джерела називали причиною вимогу Вашингтона одночасно підписати як рамкову угоду, так і окрему, детальнішу угоду про інвестиційний фонд, який керуватиме доходами від видобутку корисних копалин.

Українська сторона ж пояснила виданню, що інформація США “є неточною” і Київ не може підписати обидва документи в один день, оскільки угоду про фонд має ратифікувати Верховна Рада перед підписанням.

Читайте також: Рішення про підписання угоди щодо надр тепер ухвалюватиме Білий дім, — ВВС

Того ж дня прем’єр Шмигаль заявив, що Київ “готовий до підписання всіх угод”, необхідних для налагодження економічного партнерства зі США, починаючи з рамкової угоди.

“Це буде перший крок. Далі за цією угодою буде підписання ще двох угод – технічних, виконавчих, про безпосередньо створення фонду і його фінансування і наповнення”, – прокоментував він.

Подібні

“Трамп мавпує Путіна, прагнучи економічних угод з РФ”, — Bloomberg

Ймовірно, саме для цього йому і потрібно завершити війну в Україні

У Британії вказали на неочевидну загрозу для їхніх миротворців в Україні: можуть стати “мішенню” для судів РФ

Вони не братимуть участі у жодних бофових діях

Залужний пояснив, якою він бачить перемогу України

На думку ексголовкома ЗСУ, ця війна вже зовсім інша

Саме Стармер і Макрон змінили риторику Трампа щодо Путіна: Politico розповіли, як це було

Зміна курсу Трампа стала результатом тривалої координації між Лондоном, Парижем і Вашингтоном