У Європі визнали, що їхній супутниковий зв’язок від Eutelsat не зможе “за одну ніч” замінити американську систему Starlink в Україні.
Про це йдеться у матеріалі Politico.
“Українцям доведеться жити з примарою того, що Ілон Маск відключить супутниковий зв’язок, який підтримує комунікацію з їхніми лікарнями, військовими базами і військами, оскільки немає короткострокових альтернатив, які могли б зрівнятися з системою Starlink”. – йдеться у матеріалі.
Щоб впоратися з цим ризиком, Європейський Союз шукає “запасні варіанти” для України. Одним з них є франко-британський оператор Eutelsat.
“Робота зі Starlink – це залежність, доля якої може бути вирішена в Білому домі або Мар-а-Лаго. Добре мати кілька варіантів. Але сьогоднішні альтернативи Starlink не готові прийняти виклик – в тому числі і Eutelsat”, – прокоментувала головна виконавча директорка Eutelsat Єва Бернеке.
Вона зазначила, що наразі їхні потужності дозволяють забезпечити можливості “для деяких критично важливих для уряду напрямків використання”.
Які перспективи
Видання зазначає, що небагато компаній інвестували в низькоорбітальні супутники, які забезпечують швидший зв’язок і меншу затримку, що має вирішальне значення для операцій в реальному часі, таких як війна з безпілотниками. Але вони залишаються дорогими і громіздкими в експлуатації.
Starlink, що належить компанії SpaceX Ілона Маска, лідирує на ринку, з Eutelsat як сильним конкурентом. Інші, такі як Amazon’s Project Kuiper, все ще відстають.
“Завдяки найсучаснішим компактним комплектам і величезній мережі гнучких променів, 7 тисяч супутників Starlink є карликовими в порівнянні з 600 супутниками Eutelsat і порівняно більш громіздкими терміналами. Мережа Маска може запропонувати від у 23 до 490 разів більшу пропускну здатність, ніж Eutelsat, над Україною, залежно від сценаріїв використання”, – йдеться у публікації.
Повідомляють, що лише минулого, 2024 року, в Україні було продано понад 42 тисяч комплектів Starlink.
Читайте також: Після погрози Маска про блокування доступу до своєї мережі Starlink для Києва у ЄС шукають альтернативу
“Я не думаю, що нам потрібно наближатися до цієї цифри, але ви могли б подумати про те, щоб мати принаймні пару тисяч… щоб мати резервну копію в критичних місцях”, – вважає Бернеке.
Повідомляють, що європейська компанія зараз веде переговори з ЄС, щоб отримати гроші на відправку більшої кількості комплектів для користувачів на місцях і, можливо, забезпечити фінансування майбутніх запусків супутників, які створять більшу пропускну здатність мережі в наступні роки.
“Обговорення дійсно тривають на рівні ЄС, з нашими країнами-членами і з галуззю”, – сказав речник Європейської комісії Томас Реньє.
Погрози Маска: як це було
Нагадаємо, що Ілон Маск не так давно заявив, що українська лінія фронту “обвалиться”, якщо він відключить Starlink.
Це викликало реакцію серед союзників. Зокрема глава МЗС Польщі Радослав Сікорський відреагував на це і нагадав, що Starlink для України оплачується урядом Польщі, і подібні погрози “змушують задуматись про надійність постачальника послуг”.
У США нервово відреагували на це. Держсекретар США Марко Рубіо у досить різкій манері заявив, ніби “ніхто не погрожував відключити Україну від Starlink”. А сам Маск у коментарі до того посту обізвав Сікорського “маленькою людинкою”.
На тлі подібних заяв з боку Маска, в Італії опинилась під загрозою зриву угода щодо супутникового зв’язку від Starlink для армії, вартістю у 1,5 млрд євро. Італійські чиновники вважають, що тепер не варто покладатися на американські компанії та близького до керівництва США мільярдера Маска у питаннях національної безпеки.
Зрештою одіозний мільярдер заявив, що ніколи не відключить мережу Starlink для українських військових.
Однак такі випадки вже траплялися. Зокрема Маск заблокував Україні доступ до супутникової мережі Starlink під час атаки на російські військові кораблі біля узбережжя Криму. Також у перший день наступу російських окупантів на Харківщину 10 травня 2024 року, українські військові повідомили про вихід з ладу терміналів Starlink.