Європейський Союз занепокоєний діями України щодо її антикорупційних інституцій НАБУ та САП.
Про це заявив речник Єврокомісії Гійом Мерсьє, коментар якого є у розпорядженні “Української правди”.
Читайте також: Рада підтримала законопроєкт №12414 з правками про НАБУ і САП, а також про БЕБ
“Ці органи мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості. Адже ЄС надає Україні значну фінансову допомогу “за умови прогресу в галузі прозорості, судової реформи та демократичного врядування”, – наголосив він.
За словами Мерсьє, для вступу України до ЄС необхідна потужна спроможність боротися з корупцією та забезпечити інституційну стійкість. Він додав, що Євросоюз стежитиме за ситуацією та підтримуватиме країну в дотриманні верховенства права.
Згодом Мерсьє повідомив ЗМІ, що поки ЄС не розглядає призупинення фінансування України через дії щодо НАБУ і САП. За його словами, “наразі це питання не обговорюється”.
Він пояснив, що, коли йдеться про фінансову підтримку, яку надає ЄС Україні, існує низка систем рішень та механізмів контролю, які теоретично можуть бути застосовані. Водночас Мерсьє додав, що посли держав “Групи семи” ще 21 липня висловили стурбованість слідчими діями Служби безпеки України щодо Національного антикорупційного бюро.
“Отже, запобіжні механізми існують. Утім, побачимо, чи ми взагалі колись до цього дійдемо”, – зазначив він.
Нагадаємо, сьогодні вранці, 22 липня, НАБУ і САП виступили з офіційною заявою щодо законопроєкту про їхнє підпорядкування Офісу генпрокурора. Вони заявили, що ці правки “фактично знищують незалежність НАБУ і САП”. У заяві вказано, що законопроєкт передбачає, що:
- генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
- має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і, в разі їх невиконання, змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
- може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
- сам вирішує спори про підслідність;
- самостійно підписує підозри топпосадовцям;
- керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів – це вирішує тільки генпрокурор.
На сайті ВРУ вже з’явився текст законопроєкту з правками про НАБУ, САП і Офіс генпрокурора. Також там є правки щодо Бюро економічної безпеки. Зазначається, що законопроєкт вже відправили на підпис президенту.
Ситуація навколо НАБУ і САП
Вранці 21 липня стало відомо, що СБУ та Офіс генпрокурора провели обшуки у працівників Національного антикорупційного бюро в межах операції з “нейтралізації російського впливу на НАБУ”.
Протягом дня з’явилися новини про те, що:
- СБУ та ОГП затримали “крота” ФСБ у лавах НАБУ, якого курував Заступник керівника охорони експрезидента-зрадника Віктора Януковича.
- ДБР оголосило підозри трьом працівникам НАБУ за скоєння ДТП і каліцтва людей.
- Керівника детективів НАБУ викрили на зв’язках з РФ: батько продавав коноплі у Дагестан, а мати отримує пенсію “ДНР”.
- Чинного народного депутата від забороненої партії “ОПЗЖ” Федора Христенка викрили у державній зраді. За інформацією СБУ і Офісу генпрокурора, він виявився резидентом (старшим агентом) ФСБ РФ і працював над посиленням російського впливу НАБУ.
Згодом у НАБУ повідомили про близько 70 обшуків стосовно щонайменше 15 працівників НАБУ. Бюро наголосило, що слідчі дії проводяться без судових ухвал.
У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі заявили, що СБУ без офіційного попередження, передбаченого чинним законодавством, прийшла до САП з перевіркою щодо дотримання законодавства про державну таємницю. При цьому у відомстві акцентували, що перевірку організовано, коли керівництво НАБУ та САП перебуває в офіційному закордонному відрядженні.
Читайте також: НАБУ готувало підозру Тімуру Міндічу — співвласнику “Студії “Квартал 95”, — “УП” про причини ситуації навколо Бюро