В Сухопутних військах ЗСУ розповіли, якими будуть правила поведінки і спілкування військовослужбовців ТЦК під час проведення мобілізаційних заходів.
Як передає Радіо Свобода, про це заявив речник командування Сухопутних військ ЗСУ Віталій Саранцев.
“У Сухопутних військах розгорнули комплекс заходів щодо виявлення та усунення недоліків, які заважають проводити мобілізацію якісно. Проводиться і опитування військовослужбовців, проводяться спільні наради, до яких залучається досить широке коло осіб. І якраз одним із варіантів рішення цих проблем є написання такого певного набору правил і політик щодо діяльності військовослужбовців ТЦК при здійсненні мобілізаційних заходів”, – заявив він.
За словами речника, йдеться, зокрема, про спілкування з військовозобов’язаними під час заходів оповіщення, під час проведення оформлення тощо.
“Це має бути повага до громадян, це має бути максимально дотримані правила ввічливості, певна коректна поведінка, яка має супроводжувати весь цей процес. Щоб ми могли збити весь цей негатив”, – каже Саранцев.
Правила для адвокатів
Крім того, у Сухопутних військах хочуть створити і правила для адвокатів, які захищають військовозобов’язаних.
“Ми хочемо прописати також правила і для цієї категорії, які захищають права військовозобов’язаних з тих чи інших питань… І ці правила, звичайно, мають бути обов’язковими до виконання обома сторонами. Тому що є певні неприпустимі ситуації, які призводять, на жаль, до конфліктів”, – сказав речник.
Він каже, що вже відбулися попередні зустрічі з представниками Національної спілки адвокатів – там таке рішення підтримали, і нині сторони спільно розробляють відповідні правила.
“Мобілізація є непопулярним заходом у суспільстві, але такі заходи сприймаються негативно в усіх країнах. Потрібно працювати не тільки нам у своєму середовищі, а потрібно працювати в цій країні в напрямку підвищення оборонної свідомості громадян… Я хотів би, щоб такі слова як “бусифікація”, “людолови”, “ухилянти” назавжди зникли з нашого лексикону, сприймалися виключно негативно в нашій розмові, мали максимально негативне значення, кого б вони не стосувались”, – підсумував Саранцев.
ТЦК і “ухилянти”: що відбувається
Нагадаємо, що в Офісі уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця повідомляли, що за перші вісім місяців 2024 року вони отримали понад 1,6 тисячі звернень громадян щодо порушень їхніх прав працівниками ТЦК. За весь 2023 рік їх загальна кількість була майже втричі менша – 561.
Крім того, впродовж 2024 року повідомлялося про смертельні випадки з військовозобов’язаними у ТЦК. Неодноразовими були і скарги на так звану “бусифікацію” у різних населених пунктах, коли до військовозобов’язаних застосовували силу чи спецзасоби.
Читайте також: На Буковині у ТЦК під час проходження медкомісії помер 32-річний чоловік: поліція наполягає, що смерть була природною
На початку лютого Україною прокотилася хвиля підривів біля ТЦК. Так, 1 лютого у будівлі Рівненського обласного ТЦК та СП вдень стався вибух, внаслідок якого одна людина загинула, 6 дістали поранень.
Того ж дня на автозаправній станції в місті Пирятин Полтавської області під час супроводу військовозобов’язаних до навчального центру невідомий з рушниці застрелив військовослужбовця Полтавського ТЦК, забрав його автомат та втік з одним з мобілізованих. Пізніше в поліції повідомили про затримання обох фігурантів.
2 лютого біля будівлі районного ТЦК та СП у Павлограді Дніпропетровської області стався вибух, поранено чоловіка – за попередніми даними, військовослужбовця.
Читайте також: Сирський заявив про неприпустимість насильства щодо військовослужбовців ТЦК: винні мають бути покарані