У Верховній Раді України зареєстрували законопроєкт про оцінку майна, щоб виконати зобов’язання перед МВФ.
Про це повідомив народний депутат України та ініціатор законопроєкту Олексій Мовчан.
“Опубліковано наш з колегами проєкт закону України “Про оцінку майна”. Мета проста: нарешті завершити епопею з маніпуляціями вартістю активів, незрозумілими для міжнародного бізнесу правилами оцінки майна та хаосом в регулюванні сфери оцінки”, – пояснив він.
Що пропонує законопроєкт:
- виконуються зобов’язання перед МВФ та переходимо на міжнародні стандарти оцінки;
- уніфікація правил – земля і будівлі оцінюються як єдиний економічний об’єкт – так, як це роблять у світі;
- підтягуються судові експертизи з визначення вартості майна під ті ж стандарти й створюватимуться механізми їхнього реального дотримання;
- “зелений коридор” взаємного визнання кваліфікацій – міжнародні фахівці стають на український ринок без зайвої бюрократії, а українці отримають доступ до іноземних ринків;
- створення єдиної національної саморегулівної організації оцінювачів із повністю виборними органами та реальними повноваженнями захисту своїх членів, а також підтримання їх професійної кваліфікації, контролю за дотриманням якості оцінки майна і представництва позиції оцінювачів щодо формування політики у цій сфері.
“У перспективі трьох років саморегульована організація оцінювачів (СРО) повинна перебрати на себе основні функції регулювання сфери оцінки майна. Тобто задля підвищення його ефективності та зменшення видатків держави на це. Реєстр звітів про оцінку – ще один важливий крок. Він мінімізує підробки та дасть економістам і інвесторам надійний аналітичний інструмент для відстеження цінових трендів та економічного моделювання”, – додав нардеп.
Також, за його словами, створили умови для цифровізації сфери. Зокрема, запровадження електронної взаємодії оцінювача з державою, СРО та колегами через Єдиний реєстр оцінювачів України і Реєстр звітів про оцінку. Детальніше можна ознайомитися за посиланням.
До чого тут МВФ
Згідно з програмою співпраці з Міжнародним валютним фондом, Україна зобов’язалася внести зміни до законодавства щодо оцінки майна. Зокрема, необхідно подати до ВРУ відповідний законопроєкт до кінця серпня цього року, а завершити процес оновлення процедури оцінки майна до кінця грудня 2025 року.
Нагадаємо, також в Україні реалізовують Систему обліку немайнової шкоди внаслідок війни з РФ. Це інструмент для фіксації випадків втрати життя, здоров’я, родини, вимушеного переселення чи позбавлення доступу до освіти та медицини через війну.
Читайте також: Відбудова України – чому українцям потрібно зняти “рожеві окуляри” і усвідомити, що “гроші з неба не впадуть”