У Китаї заявили, що підтримують “всі зусилля, направлені на політичне врегулювання української кризи”. Зокрема й запропоноване Україною, її європейськими партнерами і США 30-денне припинення вогню.
Про це на брифінгу заявив речник МЗС КНР Лінь Цзянь, передає Укрінформ.
“Щодо “української кризи” позиція Китаю є послідовною та чіткою. Ми вважаємо, що всі зусилля мають бути спрямовані на досягнення миру”, – заявив Лінь.
Він наголосив, що у Пекіні сподіваються, що сторони конфлікту “зможуть продовжувати діалог” для досягнення “справедливої, довгострокової та обов’язкової мирної угоди, прийнятної для всіх сторін”, і зрештою досягнуть політичного врегулювання “кризи”, як у Китаї називають війну в Україні.
“Ми завжди вважали і продовжуємо наполягати на тому, що єдиним життєздатним виходом із “кризи” є діалог та переговори”, – заявив речник.
Про участь у припиненні війни
Щодо заяви президента США Дональда Трампа про “необхідність активнішої участі великих держав” у припиненні російсько-української війни, речник МЗС зазначив, що “Китай готовий”.
“Китай готовий, враховуючи побажання зацікавлених сторін, співпрацювати з міжнародною спільнотою та продовжувати відігравати конструктивну роль у вирішенні “кризи” й досягненні довгострокового миру”, – заявив дипломат.
Нагадаємо, раніше пропозицію про перемир’я підтримала Туреччина.
Китай і РФ
Від початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну 24 лютого 2022 року Китай оголосив про “нейтралітет щодо війни”, і за рік навіть спробував виступити посередником між Україною та РФ. Спецпосланця уряду Лі Хуея кілька разів направляли до Києва, європейських столиць та Москви “для пошуку шляхів припинення бойових дій”.
Однак ці візити нічим не закінчилися через відмову Пекіна тиснути на російського диктатора Володимира Путіна.
На початку 2024 року в уряді КНР відмовилися від активних зусиль і обмежитися періодичними заявами “про необхідність мирних переговорів і політичного врегулювання конфлікту”.
Водночас від самого початку повномасштабного вторгнення РФ відомо про суттєву підтримку Кремля Китаєм. Численні данні свідчать про те, що Китай суттєво підтримує економіку РФ в обмін на секретні військові технології.
А нещодавно в Україні оприлюднили докази присутності й військовослужбовців КНР, які воюють в Україні на боці РФ. Кілька осіб потрапили в полон. Офіційний Китай не підтвердив це, і не спростував. Натомість закликав Україну “не робити безвідповідальних заяв”.
Аналітики вважають, що китайські солдати, які воюють на боці Росії в Україні, набувають досвід зокрема й для вторгнення на Тайвань.
9 травня 2025 року, у параді на Красній площі в Москві взяв участь розрахунок військовослужбовців Китаю. Він був найбільшим за чисельністю з-поміж іноземних військ на цьому параді.
На додачу лідер Китаю Сі Цзіньпін під час візиту до Москви 8 травня заявив про підтримку Росії і назвав диктатора Володимира Путіна “союзником у побудові нового світового порядку”. Він також підтвердив “спільну позицію” щодо війни проти України.
Читайте також: Пекін заявив, що не планує разом із РФ вести “боротьбу з неонацизмом”