Президент США Дональд Трамп відмовився приєднатися до санкційного тиску Європейського Союзу на Росію та ще й заявив про намір зосередитися на економічній співпраці з Москвою. Така позиція може спричинити розкол у НАТО, якого російський диктатор Володимир Путін прагнув понад два десятиріччя.
Про це пише The New York Times.
“Трамп у розмові з президентом України Володимиром Зеленським і європейськими лідерами сказав, що Росія та Україна повинні самостійно знайти рішення щодо війни. Це сталося всього за кілька днів після того, як він стверджував, що лише він і Путін мають повноваження для укладення угоди”, – пише видання.
Видання вказує, що за словами шести чиновників, знайомих з обговоренням, Трамп також відмовився від раніше озвучених погроз приєднатися до європейських санкцій проти Росії.
“Ці свідчення проливають світло на зміну позиції Трампа, який фактично дистанціювався від мирного процесу, хоча раніше обіцяв завершити війну за 24 години. Якщо він не змінить свою позицію, події понеділка залишають Путіну саме те, чого він прагнув – припинення американського тиску та розкол у НАТО – між США та європейськими союзниками, які заявляють, що й надалі вводитимуть санкції”, – йдеться у публікації.
Читайте також: У Європі неприємно вражені заявами Трампа після розмови із Путіним, – Financial Times
Очікувана зміна
При цьому автори матеріалу зазначають, що “для багатьох така зміна була очікуваною”: спершу – емоційна зустріч із Зеленським в Овальному кабінеті, а згодом – відставка американського посла в Києві.
“Політика адміністрації Трампа з самого початку полягала в тому, щоб чинити на жертву – Україну, а не на агресора – Росію”, – зазначила експосол США в Україні Бріджит Брінк.
Один з чиновників Білого дому в коментарі виданню пояснив, що нові санкції проти Росії могли б зашкодити діловим інтересам, тоді як Трамп “прагне максимізувати економічні можливості для американців”.
“Європейські лідери зрозуміли з розмови з Трампом, що не варто очікувати від США участі у подальшому посиленні санкційного тиску на Кремль. Це стало розворотом: раніше Трамп у соцмережах час від часу погрожував Росії санкціями. Однак після телефонної розмови з Путіним у понеділок, ці зобовʼязання зникли. Американський президент відмовився, як публічно, так і в розмові з європейськими лідерами, виконувати цю погрозу”, – йдеться у публікації.
Чого хоче Трамп
Зазначається, що Трамп, який під час передвиборчої кампанії запевняв, що зможе встановити мир між Росією та Україною за 24 години, згодом визнав, що це набагато складніше, ніж він думав.
“Розчарований повільним прогресом і непоступливістю Путіна, він заговорив про можливість виходу США з переговорного процесу. У дописі в понеділок Трамп чітко дав зрозуміти, що бажає дистанціюватися від мирних переговорів і перейти до укладання ділових угод з Росією”, – пише видання.
А після того президент США натякнув на свою справжню мету – нормалізацію відносин між Вашингтоном і Москвою.
“Перед Росією відкривається величезна можливість створити величезну кількість робочих місць і багатства. Її потенціал необмежений”, – заявив Трамп.
Видання зазначає, що наразі неясно, як саме виглядатиме “нормалізація відносин”, але Трамп прагне відкрити американським компаніям доступ до російського енергетичного сектору та ринку рідкісноземельних металів.
Зиск для Путіна
“Путін, схоже, добре усвідомлює комерційні інтереси Трампа, тож зосередив більшу частину їхніх розмов на можливих економічних відносинах. У результаті Європа рухається до запровадження нових санкцій, тоді як Сполучені Штати, навпаки, готові рухатися в протилежному напрямку, прагнучи обійти Україну та поглибити співпрацю з Росією. Це і є той розкол всередині НАТО, який Путін намагався створити і використовувати протягом двох десятиліть”, – пише видання.
Європейський високопосадовець, який брав участь у переговорах, у коментарі виданню зазначив, що Трамп “ніколи не мав наміру долучатися до санкцій проти Росії, якщо Путін відмовиться від припинення вогню”. Його погрози були, за словами чиновника, здебільшого постановочними.
Читайте також: Путін отримав більше можливостей і часу, а перспектива миру в Україні віддалилася: що кажуть у Європі про контакти Трампа з Кремлем