Міжнародні експерти бачать повернення української економіки до зростання, однак попереджають, що “попереду ще багато викликів, зокрема, відбудова зруйнованих війною міст та дефіцит робочої сили”.
Про це пише The New York Times, інформує Цензор.НЕТ із посиланням на ZN.UA.
“Життя в столиці поступово пристосовувалося до умов воєнного часу і повернулося до якоїсь подоби буденності”, – зазначає NYT.
Виробництво в Україні все ще значно менше, ніж до війни, зрештою, повномасштабне вторгнення Росії скоротило українську економіку на третину. Однак за прогнозами Світового банку, цьогоріч українське виробництво зросте на 3,5%.
“Зростання зумовлене збільшенням внутрішніх витрат і підкріплене стабільним припливом іноземної фінансової допомоги”, – йдеться у матеріалі.
Як зазначають експерти, економіці України знадобиться багато років, щоб повернутися до довоєнного рівня, а прогнози під час запеклих бойових дій можуть бути невизначеними.
Читайте також: Відродження України забезпечить мілітарна економіка та енергетична безпека, — третій президент Віктор Ющенко
“Попереду величезні виклики, серед яких дорога відбудова зруйнованих міст, дефіцит державного бюджету, який продовжуватиме зростати, оскільки війна продовжується, і нестача робочої сили, спричинена втечею українців від війни та мобілізацією громадян працездатного віку для участі в бойових діях”, – зауважує NYT.
Адоптація до умов
Водночас українські аналітики та бізнесмени кажуть, що після майже 20 місяців війни “з’явилося відчуття стійкості та відносної стабільності, що підвищує довіру серед споживачів та інвесторів”.
“Українська економіка адаптується до війни. Люди перейшли від “режиму економії” до ситуації, коли вони “почуваються більш розкутими й починають більше витрачати”, – сказала Олена Білан, головний економіст київського інвестиційного банку Dragon Capital.
Читайте також: Припинення війни в Україні є єдиним варіантом для покращення ситуації в усьому світі: висновки МВФ
“Темпи зростання також можуть бути поганим показником економічного здоров’я країни у воєнний час, оскільки випуск продукції часто завищений через військове виробництво, яке замовляється урядом. Український уряд спрямовує значну частину свого бюджету на виплату зарплат військовослужбовцям та підтримку виробництва озброєнь”, – додає NYT.
Але економісти кажуть, що здатність України адаптуватися до різних викликів воєнного часу, наприклад, підтримувати постачання електроенергії, попри зимову кампанію Москви проти енергетичної інфраструктури, допомогла вивести економіку на стабілізаційний шлях.
“Ще однією ознакою стійкості стало те, що минулого місяця Україна експортувала понад 110 тисяч Мегават-годин електроенергії, це рекордний обсяг для 2023 року. Втім, це все ще тільки невелика частка від того експорту, який був до ударів Росії по енергосистемі”, – повідомляє видання.
Прогнози Світового банку та МВФ
За оцінками Світового банку, загальний обсяг українського експорту продовжить скорочуватися цього року, а потім зросте на 15% наступного року і на 30% у 2025 році, що буде потенційним економічним рятівним колом, якщо війна продовжиться.
“Вищі, ніж очікувалося, витрати спонукали фінансові установи підвищити свої економічні прогнози. Минулого тижня Міжнародний валютний фонд спрогнозував, що загальний обсяг виробництва в країні цього року зросте на 2%, що дещо менш оптимістично, ніж прогноз Світового банку, але значно краще, ніж початковий прогноз падіння на 3%”, – пише видання.
Читайте також: У Київ приїхала спецпредставниця США з відновлення економіки України: яка мета візиту