Колишній генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг шкодує, що країни Альянсу не почали постачати зброю Україні на початку російської окупації у 2014 році. Він припускає, що тоді вдалося б уникнути повномасштабної війни.
Про це Столтенберг заявив у інтерв’ю Politico.
“Війна почалася не у 2022 році, а у 2014 році – з незаконної анексії Криму та введення російських військ на східний Донбас влітку 2014 року. І союзники з НАТО надали деяку підтримку Україні”, – нагадав ексгенсек.
Він каже, що один з його перших візитів на посаді генсека був у навчальний центр НАТО у Яворові у 2015 році.
“Я наполегливо працював, намагаючись переконати союзників з НАТО зробити більше, надати більше військової підтримки, більше тренувань. Деякі союзники так і робили, але це було відносно обмежено, і протягом багатьох років це було дуже складно, тому що політика НАТО полягала в тому, що НАТО не повинно надавати летальну підтримку Україні”, – розповів Столтенберг.
Могли запобігти війні
Столтенберг зазначає, що нині не можна говорити з упевненістю, “але, якби більше озброїли Україну після 2014 року, то могли б запобігти російському вторгненню”.
“Принаймні б підвищили поріг для повномасштабного вторгнення… Якби країни НАТО поставили бодай частину тієї зброї, яку надали починаючи з 2022 року, то, можливо, справді запобігли б війні, замість того щоб підтримувати оборону Україну в умовах війни”, – каже він.
Читайте також: Столтенберг вважає, що в Курській операції Україна досягла багато чого
Нагадаємо, що Столтенберг нещодавно залишив посаду очільника НАТО і готується стати новим головою Мюнхенської безпекової конференції. Вже у лютому 2025 року він змінить на цій посаді Крістофа Гойсгена.
“Я присвятив усю свою політичну кар’єру підтриманню миру. Для мене буде честю очолювати Мюнхенську конференцію з безпеки та сприяти її місії “мир через діалог”. У світі небагато настільки важливих як Мюнхенська конференція міжнародних платформ, що працюють над запобіганням конфліктів, діалогом та міжнародною співпрацею”, – сказав Столтенберг.
З 1 жовтня новим генеральним секретарем Північноатлантичного альянсу став Марк Рютте.
Читайте також: Столтенберг закликав країни-члени НАТО збільшити військову допомогу Україні під час “важкої фази війни”
Раніше повідомлялося, що президент США Джо Байден розкритикував дії колишнього президента Барака Обами щодо російського вторгнення в український Крим і на Донбас у 2014 році.