Понад вісім тисяч колишніх засуджених поповнили лави ЗСУ з моменту дії нового закону.
Про це виданню “Укрінформ” повідомив начальник Департаменту з питань виконання покарань Мін’юсту Євген Горобець.
Також відомо, що ще майже 900 заяв наразі перебувають на розгляді. Після ухвалення закону перші групи добровольців з-поміж звільнених з в’язниці потрапили у бойові підрозділи вже в серпні 2024 року.
Так, бійці поповнили лави:
- 1-го окремого штурмового батальйону “Да Вінчі”;
- 225-го окремого штурмового полку;
- 92-ї окремої штурмової бригади;
- 93-ї механізованої бригади “Холодний Яр”;
- 95-ї окремої ДШБ;
- 3-ї штурмової, а також деяких інших спецпідрозділів ЗСУ.
“Ми регулярно взаємодіємо з командуванням підрозділів, де нині служать колишні засуджені та ув’язнені. Цей діалог дозволяє отримувати актуальну інформацію про потреби фронту – які саме навички, спеціалізації та компетенції наразі потрібні. А з іншого – ми дізнаємося, й скільки триватиме підготовка наших умовно-достроково звільнених, на яких посадах вони будуть служити, яке до них ставлення. Це дуже потрібна інформація під час проведення рекруту в установах, щоб ув’язненні усвідомлено прийняли рішення стати бійцями ЗСУ”, – розповів він.
За словами Горобця, ця програма дає людям другий шанс – не просто спокутувати провину, а й довести свою відданість Україні. Адже сьогодні вже понад вісім тисяч чоловіків та жінок поповнили лави бойових підрозділів. Багато з колишніх засуджених вже навіть відзначені за бойові подвиги.
Водночас заступник командира 1-го ОШБ імені Героя України Дмитра Коцюбайла “Да Вінчі” Дмитро Кулик додав, що колишні засуджені воюють не просто добре, а дуже героїчно. Він також наголосив, що мотивація військових з-поміж колишніх засуджених зашкалює.
“Мабуть, таку ми бачили лише у перші місяці повномасштабного вторгнення. Тому дійсно дуже бережемо “спецконтингент”, як до речі, всіх своїх бійців без винятку. І зрозуміло, спільно з ДКВС максимально долучаємося до рекруту колишніх ув’язнених та засуджених у наш підрозділ”, – наголосив Кулик.
Важливою, за їх словами, є й максимально швидка підготовка документів для суду, який розглядатиме рішення про можливість умовно-дострокового звільнення. У день, коли суд приймає таке рішення, колишній засуджений стає умовно-достроково звільненим та військовослужбовцем ЗСУ, який має за незначним обмеженням такі самі права й обов’язки, як і решта оборонців.
Як відомо, 8 травня 2024 року Верховна Рада України ухвалила закон щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення людей від відбування покарання. А саме: для їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальній цілісності.
Нагадаємо, що міністр юстиції Денис Малюська розповідав, що на практиці закон про мобілізацію в’язнів не поширюється на жінок. Хоча теоретично вони підпадають під нього.
Читайте також: Костенко розповів, як воюють ув’язнені, які потрапили до ЗСУ після прийняття відповідного закону: вже є і поранені, і загиблі