додаткова ППО Patriot від Німеччини
Фото: Повітряні сили України

США мають лише 25% усіх ракет-перехоплювачів до систем ППО Patriot, необхідних для військових планів Пентагону, тому й призупиняли допомогу Україні.

Про це пише британська газета The Guardian.

“Низькі запаси ключових ракет-перехоплювачів Patriot призвели до того, що адміністрація президента США Дональда Трампа призупинила постачання їх Україні. Сполучені Штати Америки мають лише близько 25% ракет-перехоплювачів до систем ППО Patriot, необхідних для всіх військових планів Пентагону, після того, як за останні місяці вони вичерпали свої запаси на Близькому Сході. Це тривожне виснаження призвело до того, що американці заморозили останню передачу боєприпасів Україні”, – йдеться у повідомленні.

Запаси ракет до систем ППО Patriot настільки скоротилися, що викликали занепокоєння в Пентагоні щодо можливості поставити під загрозу потенційні військові операції США. Тому, як зазначається, заступник міністра оборони Стівен Файнберг санкціонував призупинити передачу, поки вони перевірять, куди надсилається зброя.

“Трамп, схоже, скасував принаймні частину цього рішення в понеділок, коли заявив журналістам перед вечерею в Білому домі з прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньягу, що “надішле Україні ще трохи зброї”. Проте й не розкрив, чи включатиме це системи Patriot. Також він повідомив президенту України Володимиру Зеленському під час телефонної розмови, що не несе відповідальності за зупинку постачання зброї та доручив провести перегляд арсеналів США, але не наказував їх заморожувати”, – додали в газеті.

Відомо, що запаси низки критично важливих боєприпасів США перебувають нижче мінімального рівня протягом кількох років, відколи адміністрація експрезидента Байдена почала надсилати військову допомогу Україні. За словами джерел, адміністрація Трампа приблизно в лютому почала переглядати рівень ракет до систем ППО Patriot та інших боєприпасів, які вже  вичерпалися. Обговорення прискорилися після того, як США розгорнули більше ракет-перехоплювачів на Близькому Сході для підтримки кампанії хуситів та в Ізраїлі.

“Ситуація також загострилася після того, як минулого місяця Трамп зробив крок щодо бомбардування ядерних об’єктів Ірану, коли США випустили близько 30 ракет Patriot, щоб перехопити іранські балістичні ракети, запущені у відповідь на базу Аль-Dдейд у Катарі. Нещодавнє виснаження запасів частково лягло в основу “рекомендаційної записки” Елбріджа Колбі – заступника міністра оборони з питань політики, в якій було викладено кілька варіантів збереження озброєння та надіслано до офісу Файнберга. У попередніх повідомленнях йшлося про те, що Колбі, якого критикують демократи за те, що він надає пріоритет перерозподілу ресурсів з українського конфлікту в рамках підготовки до потенційної війни з Китаєм, призупинив перерозподіл. Проте двоє людей заявили, що офіс заступника міністра не має повноважень для такого одностороннього кроку. За словами джерел, рішення, скоріше, ухвалив Файнберг – колишній головний виконавчий директор Cerberus Capital Management, якому підпорядковується Колбі. А згодом міністр оборони США Піт Хегсет підписав рішення Файнберга”, – продовжили в повідомленні газети.

Водночас наголошується, що раптова пауза сталася у критичний для України момент. Адже минулого тижня Росія розпочала свій найбільший на сьогодні повітряний наступ, а Україна має обмежені можливості. Також Київ не може безпосередньо купувати зброю в оборонних підрядників для своїх потреб.

“Рішення Трампа змінити курс і дозволити відправку деяких оборонних боєприпасів до України, схоже, було прийнято на тлі зростаючого розчарування російським диктатором Володимиром Путіним. Речники Білого дому та Пентагону підтвердили, що деякі поставки відновляться за вказівкою Трампа, але не уточнили, чи буде зброя, що надсилається Україні, включати боєприпаси на критично низьких рівнях. Хоча Трамп публічно скаржився на фінансову допомогу Україні, Файнбергу повідомили, що більша проблема полягає у здатності США виробляти зброю для швидкого поповнення виснажених запасів. США передають зброю Україні двома основними каналами: через скорочення арсеналів Міністерства оборони та через Ініціативу сприяння безпеці України, в рамках якої Міністерство оборони платить підрядникам за виробництво зброї для поставок в Україну”, – повідомили газеті джерела.

Призупинення допомоги від США

Як відомо, 2 липня з’явилася інформація про те, що США призупинили постачання в Україну ракет для ППО і високоточних боєприпасів. Це рішення ухвалили ще начебто на початку червня.  За даними ЗМІ, серед виведених з допомоги Україні засобів – ракети для систем протиповітряної оборони Patriot, високоточні артилерійські снаряди, ракети Hellfire та інші ракети, які Україна запускає зі своїх винищувачів F-16 і безпілотників.

Заступниця прессекретаря Білого дому Анна Келлі фактично підтвердила ці заяви та зазначила, що таке рішення “було прийнято з метою поставити інтереси Америки на перше місце”. На фоні цього МЗС викликало тимчасово повіреного у справах США в Україні Джона Гінкеля зі Штатів до Києва. Зустріч проводила заступниця Сибіги – Мар’яна Беца.

Водночас у Міноборони заявили, що Україна не отримувала повідомлень про призупинення допомоги від США. У МОУ наголосили, що вже запросили телефонну розмову з колегами зі США.

Нагадаємо, призупинення допомоги США для України ошелешило європейських чиновників. Ведеться активне обговорення, як компенсувати скорочення допомоги США.

Згодом Трамп пообіцяв надати Україні більше зброї. Однак наразі йдеться лише про зброю для оборони.

Читайте також: Трамп пообіцяв надати Україні більше зброї: “Ми змушені це робити, вони мають захищатися”

Подібні

Трамп заявив, що США розглянуть питання передачі ракет до систем ППО Patriot для України

За його словами, ракети до систем ППО Patriot наразі необхідні Україні для оборони

Країни-члени БРІКС розкритикували тарифну політику Трампа, той пригрозив їм додатковими митами: що відомо

Йдеться про додаткові 10%

Призупинення постачання озброєння Україні – це сигнал, що США виходять з війни, — NYT

Експерти кажуть, що наразі незрозуміло, наскільки глибоко ця пауза вплине на Україну

Макрон телефонував Трампу щодо ситуації в Україні: що відомо про результати розмови

Того ж дня французький президент мав розмову з наслідним принцом Саудівської Аравії