США намагаються контролювати всі основні майбутні інвестиції в інфраструктуру та корисні копалини в Україні, тим часом отримуючи право вето на будь-яку роль інших союзників та підриваючи заявку Києва на членство в ЄС.
Про це повідомляє Bloomberg.
Адміністрація президента США Дональда Трампа вимагає “права першої пропозиції” щодо інвестицій у всій інфраструктурі та проєкти природних ресурсів у рамках переглянутої угоди про партнерство з Україною. Якщо її приймуть, то Америка отримає величезні повноваження контролювати інвестиції в Україну. Йдеться про дороги, залізниці, порти, шахти, нафту, газ і видобуток найважливіших корисних копалин.
“Це означало би безпрецедентне розширення економічного впливу США в найбільшій за площею країні Європи саме в той час, коли вона намагається приєднатися до ЄС. Угода надасть США першу можливість на прибутки, перераховані в спеціальний інвестиційний фонд реконструкції, який буде контролюватися Вашингтоном. Важливо, що в документі зазначено й те, що США розглядають “матеріальні та фінансові переваги”, надані Україні після повномасштабного вторгнення РФ, як свій внесок до цього фонду. А також це означатиме, що адміністрація Трампа змусить Україну заплатити за всю військову та економічну підтримку, перш ніж Київ отримає будь-який прибуток із фонду партнерства”, – пише Bloomberg.
Раніше Україна заявляла, що угода зі США не повинна суперечити її угоді про асоціацію з ЄС. Угода, яка не має обмежень за часом, також забороняє Києву продавати важливі корисні копалини країнам, які є “стратегічними конкурентами” США.
Нагадаємо, народний депутат Ярослав Железняк оприлюднив основні пункти проєкту нової угоди США про українські надра. Він назвав їх жахливими.
Читайте також: Зеленський каже, що США постійно змінюють умови угоди про корисні копалини