Російські шахеди
Фото: GETTY IMAGES

Ймовірно, в Україні може наступити момент, коли росіяни запускатимуть більше тисячі ударних БпЛА типу “Шахед” за добу.

Про це в колонці “УП” написала керівниця Центру підтримки аеророзвідки Марія Берлінська.

“Загалом на кінець травня цього року ми починаємо все сильніше відставати в технологічній гонці. На низці напрямків ще зберігається паритет, але в основному росіяни дедалі більше попереду. Вони створили державну політику, залучили десятки тисяч провідних інженерів в архітектуру воєнної промисловості, доєднали сотні інженерних команд від партнерів з того ж Китаю, Північної Кореї, Білорусі тощо, а також вкинули сотні мільярдів доларів у RnD та компонентну базу”, – розповіла вона.

За її словами, нині Україна намагається дотягувати на low tech, але дешеві та прості технології – це тільки частина рішення. Потрібен стрибок на якісно новий рівень, а для цього необхідна фундаментальна і прикладна наука.

“На рішеннях з хобійного радіоринку ми і так зробили диво. Трималися понад три роки. Але ці рішення все більше долаються системними, монументально-науковими проєктами обʼєднаних російсько-ірансько-китайських інженерних команд. І якщо ми думаємо на рішеннях, зліплених з лайна і палок, протягнути ще кілька років війни, то це дуже погано закінчиться. Бо спершу ці рішення перестануть працювати, потім росіяни дадуть ще кілька game changers, а потім деморалізується армія і закінчимось ми”, – додала Берлінська.

За її словами, українські технології – це на умовних 80% саме такі рішення, адже немає спроможностей. Фундаментальна наука, як наголосила Берлінська, була десятиліттями викинута на узбіччя історії, і вона точно не створюється за три роки.

“Що з цим всім робити? Єдине правильне рішення – це створення стратегії державної політики з розвитку військових технологій. Це має бути питання номер один. Бо якщо не буде цього – за лічені роки не буде нічого. Окрім стертих міст і окупаційної влади. А нам, простим небайдужим людям, волонтерам ьа військовим, єдине, що можна зробити – ще трохи виграти для державних чиновників час: обʼєднувкти інженерів, знайомити між собою та з військовими, допомагати тестувати їхні вироби на фронті й полігонах, привозити компоненти й шукати фінансування. А також MilTech і максимально сприяти всім, хто цим займається”, – наголосила вона.

Берлінська додала, що наразі весь фронт технологічно тримається на кількох тисячах інженерах і виробниках та буквально кілька тисяч людей. Тому необхідно їм максимально допомагати і паралельно навчати нових спеціалістів.

“Розуміючи, що підготовка фахівців, фундаментальна наука – це як мінімум 5–10 років. Але війна тільки починається. Щоб не програти остаточно вже завтра – думати і вкладатися потрібно вже зараз. Невідкладно.

Нагадаємо, Москва почала запускати по Україні отруйні “Шахеди”. Утім, поки немає підтвердження, що це явище має масовий характер

Подібні

У Раді готують амністію за злочини, пов’язані з оборонними контрактами? Що не так із законопроєктом №13423

В українських реаліях найкраще, що можна зробити, – доопрацювати документ

Рада ЄС продовжила санкції проти РФ ще на 6 місяців

Йдеться про економічні санкції з широкого спектра обмежень

Суд арештував ексзаступника мера Харкова за підозрою у розкраданні коштів на фортифікаціях

Руденка підозрюють у заволодінні 5,4 мільйона гривень бюджетних коштів

Україна повернула Москві рештки двох росіян, яких передали під час обміну тілами

Ймовірно, що таким чином російська влада намагається зменшити обсяги виплат компенсацій родинам загиблих