модернізація безпілотника Ланцет
Російський безпілотник “Орлан”. Фото: Міноборони РФ

Новини про те, що Росія значно нарощує виробництво дронів усіх модифікацій і будує завод, не на жарт занепокоїли українців. Адже всі пам’ятають, як росіяни били по енергетичній інфраструктурі восени і взимку, намагаючись заморозити Україну. Наступні холодні місяці ще попереду, тому теоретично РФ встигне виробити і накопичити достатню кількість дронів для масованих атак.

Також російські дрони становлять смертельну небезпеку для фронту, адже зроблені за копійки БПЛА за хвилини спалюють коштовну військову техніку, надану Україні союзниками. І головне, що втрачає Україна, це навіть не техніка, а військові.

“Політарена” розбиралася, чи відповідають дійсності гучні повідомлення РФ про перевагу у безпілотниках, і як Україні захиститись від атак. Свої думки з цього приводу висловили експерт з військових питань Інституту євроатлантичного співробітництва Ігор Козій, речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат та директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський.

Війна дронів: які БПЛА виробляє РФ

Росіяни запевняють, що нібито, попри санкції, в 50 разів наростили масове виробництво дронів-камікадзе “Ланцет”. А також їх модернізували. “Ланцети” планують застосовувати в концепції “рій дронів” для ударів по груповим цілям: один дрон, який помітив бронетехніку або її скупчення, передає інформацію іншим дронам, після чого ті знищують цілі. Росіяни запевняють, що 200 тисяч “Ланцетів” уже готові, а зараз виробляють ще мільйон.

Дрон "Ланцет"
Дрон “Ланцет”. Фото: Авіація РФ

Після цього повідомлення деякі українські військові експерти з недовірою поставилися до озвучених в РФ цифр про дрони, мовляв, це все пропаганда. Але ті, хто займається збором коштів на дрони для ЗСУ і просуває їхню важливість для фронту, наприклад, ветеранка Марія Берлінська, радять не применшувати загрозу.

Вона чи не в кожному інтерв’ю наголошує, що росіяни швидко вчаться, що росіяни перейняли в українців стратегію бою з використанням БПЛА, що в них є необмежений доступ до дешевих компонентів з Китаю, а тому виробництво дронів у РФ зростає надзвичайними темпами.

“Всім хто вперто продовжує наполягати, що ніяких “Ланцетів” не існує. Що все це просто ІПСО ворога… Просто спитайте бійця, в якого в підрозділі нема дронів, а завтра йти в атаку. Йому зараз дрон з “тєпліком”, чи щоб серіал зняли? Просто гляньте на кількість спаленої техніки ударними дронами. Нашої техніки, разом з людьми. Тільки за останні дні. Звісно, ворог інформаційно може пробувати гіперболізувати. Але є факти – Ланцети, FPV, та інші системи знищують сотні одиниць нашої техніки. І виробництво ударних дронів справді щодня нарощується”, – наголошує Берлінська.

Крім “Ланцетів” РФ масово збирає добре відомі нам “шахеди”-“Герані”. Цього року Іран почав постачати до РФ технології з виробництва безпілотників, будівництво заводу з виготовлення БПЛА триває в Татарстані. За даними США, завод може запрацювати вже у 2024 році.

шахед
Дрон “шахед”. Фото: Defence express

Згідно з розслідуванням видання “Протокол“, на сьогодні ангар для складання безпілотників у Татарстані займає близько 40 тис. кв м – приблизно шість футбольних полів. “За інформацією одного з наших джерел, ефективність складання дронів в результаті має перевершити іранську в десятки разів, а підсумкова площа ангарів буде більшою за 100 тисяч квадратних метрів. Це буде, по суті, окреме село, яке займається виключно виробництвом дронів для російської армії. Вже зараз нам відомо про залучення студентів, зокрема іноземних, для виробництва іранських дронів”, – йдеться в розслідуванні.

Юрій Момот, заступник генерального директора “Піранья Тех” – український розробник та виробник систем РЕБ, каже, що нещодавно на озброєння до окупаційних військ надійшла нова російська розробка — дрон-камікадзе “Овод”. Він здатний уражати снарядами осколкового та осколково-фугасного типу позиції українських бійців. Нікуди не зникає загроза й від інших ворожих “пташок” — FPV-дронів, “Орланів”, “Груш”, “Гранатів”, “Форпостів”.

Завод з виробництва дронів можна швидко збудувати з нуля

За словами експерта з військових питань Інституту євроатлантичного співробітництва Ігоря Козія, неможливо на 100% сказати, що дійсно відбувається нарощування виробництв дронів росіянами.

“Наразі ми не можемо сказати чи вони виробляють більше дронів, чи менше. Ми живемо в епоху інформаційних війн і виправданість тієї чи іншої інформації базується на заявах офіційних осіб. Але навіть такі заяви можуть бути частиною стратегічного маскування, – дезінформація або інформація. Якщо такі заяви, наприклад, лунають із соцмереж, то не можна ані спростувати, ані підтвердити цю інформацію. Але звісно, що росіяни намагатимуться збільшити виробництво дронів, адже це проста закономірність під час будь-якої війни”, – сказав Ігор Козій “Політарені”.

Своєю чергою директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський додав, що дрони є дуже специфічним видом зброї, і налагодити їхнє виробництво можна з нуля і досить швидко.

“Росіяни можуть налагодити виробництво дронів, в тому числі за допомогою Ірану, який в Єлабузі (Татарстан – ред.) відкриває завод з виробництва “шахедів”. Тобто, нарощування масштабів виробництв з боку росіян слід очікувати”, – переконаний Микола Сунгуровський.    

Іранські дрони "Shahed"
Дрон “шахед”. Фото: ПС ЗСУ

Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат каже, що якщо Росія налагодила виробництво тих самих “шахедів”, то яка різниця чи вони виробляються в Ірані, чи на території ворога України.

“Ланцети” вони, як виробляли, так і виробляють. Дрони FVP, то вони їх виробляють, і ми їх виробляємо. Буде просто нарощуватися виробництво. Та й загалом це не новина – вони виробляли дрони і раніше. Все що працює і завдає шкоди, буде розвиватися, а те що не дає такої шкоди – буде зменшуватися виробництво. Війна проходить технологічні фази: засоби РЕБ, дрони, дрони-камікадзе, ракети і т. д”, – каже Юрій Ігнат.   

Як Україна готується відбивати атаки безпілотників

Юрій Ігнат ставить риторичне питання, мовляв, як можна готуватися до атак дронів з Росії?

“Посилюємось чим можемо. Засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ), більше вогневих засобів для уражень. Це не так, що ти пішов і купив десь зброю. Ми залежимо від поставок наших партнерів”, – зазначив він.

“РЛС” Vera-EG від Нідерландів для України для боротьби з дронами. Фото: Defence express

На думку Миколи Сунгуровського, якщо припустити, що росіяни все ж почали масово виробляти дрони, то Україні слід вживати не досить симетричних заходів, адже дрони з дронами воювати не будуть. Тому, підкреслює фахівець, потрібно приділяти увагу засобам електронної боротьби, протидронним електронним засобам, малій артилерії і ракетам малої дальності.

“Це засоби проти таких дронів, що є на озброєнні у Росії. В Україні є приватні компанії, які вже на етапах випробування протидронних засобів. Тому вони мають з’явитися на озброєнні ЗСУ. Але питання в тому чи є у міністерства оборони бажання і кошти це закупляти”, – підкреслює Микола Сунгуровський.   

Втім, здається логічним, що на закупівлю такого озброєння проти дронів Росії можна знайти кошти, адже потім дорожче відбудовувати те, що потенційно можуть знищити ці дрони.  

“Кошти знайти можна: не ремонтувати дороги, або посилити боротьбу з корупцією. За бажання можна було і до війни підготуватися так, щоб цього усього не було. Маю на увазі те, що не зовсім були готові до початку повномасштабної російської агресії. По тих самих дронах можна було зробити набагато більше. Чому не робили? Потрібна була політична воля. Гроші, вони ж не йдуть кудись самі, а їх спрямовують на ті чи інші потреби”, – зазначає Микола Сунгуровський. 

У свою чергу Ігор Козій вважає, що Україні слід створювати більш сучасні види озброєнь.

“Це те, чим держава не займалася фактично за усі часи незалежності. Ми займалися знищенням оборонного комплексу, а не його розвитком. Я маю на увазі випуск і постачання до армії сучасних озброєнь. Але їх якимось чином потрібно придумати, зробити відповідні дослідження, потім їх випробувати, і поставити на озброєння ЗСУ”, – каже Ігор Козій.

Але потрібно враховувати, що на це можуть піти роки, а чекати немає коли. 

“А 30 років незалежності – це не мало чекали? Врешті-решт вже потрібно поставити крапку в цьому ганебному явищі – розкраданні та роззброєнні української армії, адже це призвело до загибелі дуже великої кількості військовослужбовців саме через відсутність сучасного озброєння в українській армії”, – зазначив Ігор Козій.  

Як позбавити Росію можливості виробляти дрони  

Було вже багато випадків, коли українські захисники, збиваючи дрони росіян, виявляють потім, що вони зроблені із запчастин, які вироблені у європейських країнах.

Карбюратор двигуна іранського БПЛА, створений в одній з країн ЄС. Фото: Андрій Єрмак

За словами Миколи Сунгуровського, ті санкції, що запроваджені проти Росії, виявилися не зовсім ефективними.

“І це не через небажання якихось політичних сил завадити Росії, а через недоліки у механізмах виконання цих санкцій. Механізми відповідальності за дотримання цих санкцій виявилися дуже слабкими. Через це Росія має багато обхідних шляхів таких, як паралельний імпорт для того, щоб завантажувати свій військово-промисловий комплекс для виробництва зброї і стосується це не тільки дронів”, – каже фахівець.

Він додає, що були санкції з боку США і ЄС відносно того ж Ірану, але санкції є, а механізми їхнього контролю слабкі.

“Впливати намагаються на Іран, а довести справу до результату набагато складніше. Якби усі ці санкції діяли так, як там прописано, то усієї цієї торгівлі не було б, а Росія не завантажувала б свій військово-промисловий комплекс. Механізм санкцій – це дуже великий комплекс заходів: політичних, технічних і торговельних, які стосуються не лише оборонної чи військової сфери, а й приватного сектору і туди носа сувати ніхто не буде”, – підкреслює Сунгуровський.

Тобто, умовно кажучи, приватна фірма в Ірані може торгувати з приватною фірмою з Росії тими ж деталями для “шахедів”, адже у документах на ці деталі не написано, що вони призначаються для дронів.  

“Наприклад, ці двигунчики для “шахедів” можуть застосовуватися для цивільних потреб. Тобто, бути товаром подвійного використання. Є режим експортного контролю, і в них є спеціальні списки, за якими здійснюється контроль. Якщо в цих списках немає таких приладів, то ніхто і не буде контролювати хто, що і куди продає. Багато приладів подвійного використання є в цих списках, але усе не передбачиш. А чи застосовуються вони у військовій сфері, чи ні? Вчора не застосовувалися, а сьогодні вже застосовуються. І от завтра, приміром, їх внесуть у цей список, але ж час йде. Поки режим експортного контролю спрацює до цього часу будуть такі поставки до Росії”, – зазначив Микола Сунгуровський.

Він додає, що загалом запчастини з яких можна зібрати дрон є можливість купити на багатьох ринках світу, – в будь-якому магазині.  

“На тих самих ринках із такими запчастинами закуповуються і наші волонтери, які займаються поставками дронів, їхнього розробкою і виробництвом. Тобто, зупинити ці ринки? Це дуже великий обсяг торгівлі, і на це ніхто не погодиться”, – резюмував Микола Сунгуровський.  

Подібні

Кремль побив власний рекорд витрат на війну в Україні: нині вона коштує РФ майже $20 мільйонів на годину

За один квартал на армію було витрачено майже три річні бюджети всієї системи вищої освіти РФ

Україна надала підтримку сирійським повстанцям і сприяла поваленню режиму Асада та поразці РФ, – The Washington Post

Йдеться про безпілотники і інструкторів

Україна відреагувала на заяву РФ про передачу тіл начебто загиблих під час падіння Іл-76

У Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими відреагувели на заяву російської…

Туск заявив, коли можуть розпочатися мирні переговори щодо війни в України

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск під час засідання уряду заявив, що мирні переговори…