Вікторія Сюмар
Фото: Вікторія Сюмар/Facebook

Невдовзі Верховна Рада може ухвалити закон про медіа, який приводить медійне законодавство у відповідність з термінологією ЄС. Але в ньому є нові ризики для онлайн ЗМІ.

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомила народна депутатка Вікторія Сюмар.

Вона зазначила, що в український закон автори вписали регулювання онлайн медіа, “чого ЄС від України взагалі не вимагає”.

“І не просто регулювання, а можливість блокування інтернет-видання без рішення суду, лише за рішенням Національної ради з питань телебачення та радіомовлення”, – додала Сюмар.

Вона зазначила, що в разі ухвалення законопроєкту, Нацрада буде регулювати український інтернет.

“Нацрада відразу отримує величезні повноваження для регулювання інтернету – проводити перевірки, приходити до місця реєстрації онлайн ЗМІ і вимагати документи, в тому числі і податкові; накладати приписи, визначати штрафи і блокувати інтернет-видання або назавжди, або строком на один місяць”, – написала Сюмар.

Вона зауважила, що законопроєкт про медіа ділить онлайн ЗМІ на три види – анонімні, незареєстровані, зареєстровані як ЗМІ.

“Тобто, він передбачає реєстрацію онлайн ЗМІ державою, хоч ця опція і є добровільною, але саме вона надає право вважатися журналістами і брати участь у саморегуляції. Назавжди блокуватимуть за порушення лише анонімні сайти. Незареєстровані блокуватимуть на місяць після трьох грубих порушень, зареєстровані за п’ять. Взагалі порушення законопроєкт визначає як незначні, значні і грубі. Але відмова від перевірки – теж підстава для блокування (як одне з трьох необхідних порушень)”, – написала Сюмар.

Вона зазначила, що не відомо, як перевірятимуть онлайн ЗМІ, якщо це колектив журналістів, що не мають офісу, а працюють дистанційно. До того ж блокування онлайн видання на місяць призведе до серйозних втрат аудиторії, адже суть роботи онлайн ЗМІ – це його оперативність і регулярність.

“Чи можна це пояснити завданнями національної безпеки? Навряд. Бо російські і сепаратистські сайти давно і ефективно блоковані без закону про медіа, а рішенням РНБО через санаційне законодавство. Тому важко це трактувати інакше, аніж як бажання впроваджувати цензуру до онлайн видань, що пишуть про внутрішню українську політику”, – заявила Сюмар.

За її словами, разом з тим в Україні “включене повне зелене світло для російського месенджера Телеграм, де всі ці речі, які тепер визначаються як грубі порушення для онлайн медіа, просто процвітають”. На думку Сюмар, це призведе до витіснення онлайн ЗМІ їх в російський телеграм, або інший месенджер.

Подібні

Війна, міграція та застарілі реєстри виборців ставлять під загрозу проведення виборів в Україні, — ЗМІ

Війна, міграція мільйонів українців та застарілі реєстри виборців ставлять під загрозу проведення…

У Раді прийняли присягу двоє нових нардепів Ташева та Лукашук

Сьогодні, 6 грудня, у Верховній Раді України прийняли присягу двоє нових народних…

У “Чесно” порахували, яка фракція має найбільшу кількість депутатів із підозрами про кримінальні злочини

Лише фракція “Голос” не має жодного такого депутата

Веніславський про розформування ТЦК: якщо їх зараз розпустити – краще не стане

“Наразі немає альтернативи ТЦК з такою ж ефективністю, яку дає цей орган”