Відмова російського диктатора Володимира Путіна від перемир’я стала “до болю передбачуваним уроком” для президента США Дональда Трампа, який приніс його адміністрації перший реальний досвід дипломатії воєнного часу з Кремлем.
Про це йдеться у матеріалі CNN авторства британського журналіста та редактора з міжнародної безпеки Ніка Патона Волша.
“Коли Білий дім просив про 30-денне припинення вогню по всій лінії фронту без жодних умов, він отримав “відносно невеликий” обмін полоненими, ще більше переговорів та взаємну паузу в атаках на енергетичну інфраструктуру. Останній пункт — це місце, де починається “технічне мінне поле”, якого легко уникнути. Згідно з повідомленням президента США та його прессекретарки Кароліни Левітт, угода стосується “енергетики та інфраструктури”, що є двома абсолютно різними наборами ідей”, – йдеться у матеріалі.
Автор статті вказує на заяви Росії про припинення атак на українські електромережі та газопостачання, які вона нещадно здійснювала протягом останніх років.
Читайте також: Віткофф анонсував нову зустріч представників РФ та США у Джидді вже наступного тижня
“Білий дім заплутався — через розбіжності, друкарську помилку чи нюанси перекладу — і поширив це перемир’я на потенційно кожну частину України, яка вважається інфраструктурною: мости, можливо, ключові дороги, порти чи залізниці. Воно створило умови, яких майже неможливо дотримуватися при невпинному темпі повітряних атак Росії, які продовжувалися у ввечері 19 березня”, – йдеться у публікації.
Про домовленості
За словами Волша, з наближенням літа і зменшенням нагальної потреби українців в опаленні, припинення Москвою атак на об’єкти енергетичної інфраструктури є меншою поступкою, однак для Києва вимога припинити удари по російській енергетичній інфраструктурі “усуває одну з найпотужніших форм атак, яку має Україна”.
“Протягом місяців вони використовували безпілотники і далекобійні ракети для завдання таких ударів по російських нафтопереробних заводах, завдаючи серйозної шкоди головному інструменту збору коштів Кремля на війну — експорту його вуглеводнів, головним чином до Китаю та Індії. Довгоочікувана телефонна розмова Трампа з Путіним майже нічого не дала, окрім передбачуваного факту, що глава Кремля відчуває, що може без особливих зусиль перехитрити свого колегу”, – пише Волш.
Він вказує, що обмін 175 полоненими і повернення 23 важкопоранених українців — це “незначна домовленість”, яка, зважаючи на частоту подібних обмінів у минулому і той факт, що це має відбутися вже в середу, нагадує “щось, що вже готується, а також на те, що це має відбутися дуже швидко”.
“Окрім цього та паузи в атаках (якими б вони не були), Росія використала цю тижневу затримку і телефонний дзвінок, щоб підкреслити, що вона хоче припинити будь-яку іноземну допомогу та обмін розвідданими в рамках угоди і створити низку “робочих груп” з питань України та російсько-американських відносин”, – нагадує автор матеріалу.
“Робочі групи” — це такий російський дипломатичний евфемізм, що означає “палку незацікавленість”.
Волш вказує, що деякі з цих “пасток” були закладені в самій суті початкової заяви США та України в Джидді.
“Вимога негайного припинення на місяць усіх бойових дій у трирічній жорстокій війні була гідною розгляду, але “дико спрощеною”. Пропозиція не враховувала, скільки часу займе реалізація такого кроку в умовах, коли солдати часто відрізані від свого командування, і не згадувала про те, хто буде контролювати його дотримання”, – зазначається у матеріалі.
Путін не казав “ні”, але Трамп отримав відмову
Волш вказує, що пропозиція в Джидді була спрямована на те, щоб “задовольнити спрощену, але бажану вимогу Трампа про негайний мир”, а також дозволити Москві звично і педантично шукати “лазівки”.
“Зрештою, Кремль не прагнув обговорювати нюанси — тонкощі, наприклад, того, чи буде ОБСЄ або ООН охороняти лінію фронту, — а натомість запропонував якомога менше поступок, не даючи Трампу категоричної відповіді “ні”. Однак Трамп отримав категоричну відмову. Це упаковано як “часткове припинення вогню”, але це лише перший етап відновлення Росією своєї десятирічної “дипломатії обману”, – йдеться у публікації.
Волш вважає, що адміністрація Трампа говорила про мир “так, як ніхто досі не говорив у цій війні”, але вже встигла підтвердити, що “Москва шукає слабкі місця і безжально проїжджає по них на танку”.
Читайте також: Зеленський сказав, коли і про що знову говоритиме із Трампом
“Трамп вважав, що може переконати, вмовити або перехитрити Путіна. Йому досі не вдалося зробити нічого з цього. Він відчутно програв у їхньому першому прямому дипломатичному протистоянні. Для мільйонів українців його наступний вибір визначає їхнє життя. Чи втратить він інтерес, чинитиме тиск, чи знову піде на поступки? Це запаморочлива перспектива”, — йдеться у матеріалі.
При цьому зазначається, що Путін зосереджений не на поліпшенні відносин з десятиліттями ворожими Росії США або з їхнім президентом, а “на перемозі в найбільш екзистенціальному конфлікті з часів нацизму”.
Читайте також: Кремль зробив заяву за підсумком розмови Путіна і Трампа: усі подробиці