Рішення Пентагону про призупинення деяких видів зброї до України здивувало навіть тих людей, які зазвичай добре поінформовані про такі питання.
Про це пише Politico.
Йдеться про членів Конгресу та посадовців Державного департаменту та ключових європейських союзників. Цей, як зазначається, несподіваний крок, викликав занепокоєння та розчарування, зокрема серед високопосадовців-республіканців, тим, що один високопосадовець Пентагону, мав надмірний вплив на це рішення.
“Пауза була спричинена керівником політичного відділу Пентагону Елбріджем Колбі та невеликим колом радників через побоювання, що певні запаси зброї в США вичерпуються. Навіть союзники американського президента Дональда Трампа були розчаровані цим кроком і звинуватили таких чиновників, як Колбі у просуванні цього кроку без інформування решти”, – пише Politico.
Відомо, що цей крок викликав здивування та негативні реакції в Україні, а також підняв питання по той бік Атлантики щодо того, чи Америка остаточно відмовляється від військової підтримки Києва. Саме тоді, коли Трамп, здавалося, підтримав ідею надіслати більше допомоги для захисту України від російських бомбардувань.
“Я думаю, що все це зробив директор з питань політики Міністерства оборони, цей Колбі. У нас фактично немає радника з національної безпеки. Навіть не впевнений, що з державним секретарем Марко Рубіо консультувалися з цього питання… У Білому домі є внутрішні розбіжності”, – зазначив представник Майкл Маккол (республіканець від Техасу).
Водночас член Палати представників та Комітету з питань розвідки Палати представників Браян Фіцпатрік (республіканець від штату Пенсільванія) написав Трампу з проханням про екстрений брифінг від Білого дому та Міністерства оборони. Один американський чиновник заявив, що рішення Пентагону було неузгодженим і застало Державний департамент зненацька. Американському чиновнику, як і іншим, було надано анонімність для обговорення делікатних розмов.
Двоє інших американських чиновників повідомили виданню, що керівництво Пентагону не зверталося за консультацією до Державного департаменту, посольства США в Києві чи команди посланника з питань України Кіта Келлога, перш ніж відкликати партію критично важливої зброї, яка вже перебувала в Польщі. Деякі члени Об’єднаного штабу також виступили проти зупинки. Проте Білий дім і Державний департамент спростували твердження про те, що призупинення постачання боєприпасів застало посадовців адміністрації зненацька.
“Це неправда. Президент і високопосадовці очікують, що Міністерство оборони регулярно переглядатиме розподіл допомоги, щоб переконатися, що він відповідає порядку денному “Америка понад усе”, – пояснив анонімний чиновник Білого дому.
Що каже сам Колбі
Колбі не одразу відповів на запит щодо своєї ролі в цьому рішенні. У заяві, надісланій речником Білого дому, він заявив, що Пентагон “продовжує надавати президенту надійні варіанти для продовження військової допомоги Україні”. Водночас “ретельно вивчаючи та адаптуючи свій підхід… зберігаючи боєготовність американських збройних сил”. Він сказав, що початкове повідомлення було “спробою зобразити розкол, якого не існує”.
“У мене немає жодних підстав сумніватися в поясненні, яке було надано, – що ми самі досягли критичного дефіциту. Я знаю, скільки матеріалу ми переробили, більше, ніж будь-хто шість місяців тому думав, через те, що сталося на Близькому Сході. Тож є обмеження. У нас є реальні проблеми з нашою промисловою базою. Я очікую, що першочерговим обов’язком президента є турбота про оборону США”, – сказав Колбі в інтерв’ю.
Відомо, що європейські дипломати та команда президента України Володимира Зеленського вже намагалися з’ясувати, чому США раптово призупинили допомогу після того, як Білий дім підтвердив цю новину. За словами європейського чиновника та українського радника, ні Зеленський, ні Європейський Союз, не отримали попереднього повідомлення.
“Раніше Зеленський заявив, що українські чиновники зв’язуються зі своїми американськими колегами, щоб спробувати прояснити ситуацію. Цей епізод підкреслює надмірну роль, яку Колбі відіграє в агентстві, і те, наскільки жорстко рішення приймаються в деяких частинах Пентагону.
Як один з небагатьох чиновників з попереднім досвідом роботи в уряді, Колбі розуміє, як папери переміщуються в будівлі, на відміну від більшості інших людей, які зараз там працюють. Офіс у Пентагоні спорожнів, і більшість людей там не мають жодного досвіду роботи в уряді, що також стосується Ради національної безпеки в Білому домі, додала ця людина”, – сказав один колишній чиновник Пентагону.
Хто такий Колбі
Колбі був одним із головних авторів Національної оборонної стратегії 2018 року за часів першої адміністрації Трампа. Він також очолює перегляд Пентагоном угоди про підводні човни AUKUS з Австралією та Великою Британією, оцінка, яка також стала несподіванкою для ключових посадовців адміністрації Трампа. Водночас законодавці з обох партій заявили, що вони здивовані рішенням адміністрації Трампа, і деякі поставили під сумнів, чому з Конгресом не проконсультувалися заздалегідь.
Представник Майк Роджерс (республіканець від штату Алабама), голова Комітету з питань збройних сил Палати представників спочатку заявив, що йому невідомо про затримку. Але після того, як його працівники отримали звіт від Пентагону, Роджерс назвав це “просто звичайною паузою, щоб подивитися, які в нас запаси” після нещодавніх військових операцій на Близькому Сході. Комітет збройних сил, за словами Роджерса, очікує на додаткову інформацію.
“Вони просто проводять хороший підрахунок. І є три різні категорії боєприпасів, де, на їхню думку, ми знаходимося трохи нижче рівня, ніж повинні бути для наших власних цілей. Ми намагаємося отримати від них остаточну інформацію про те, що це за три категорії. Їм просто потрібно бути більш прозорими щодо цього, бо люди плутають це з нашими зобов’язаннями перед Україною. Це не має до цього жодного стосунку. Зрештою, Пентагон має публічно пояснити, чому він призупинив постачання зброї”, – додав він.
Призупинення допомоги від США
Як відомо, 2 липня з’явилася інформація про те, що США призупинили постачання в Україну ракет для ППО і високоточних боєприпасів. Це рішення ухвалили ще начебто на початку червня. За даними ЗМІ, серед виведених з допомоги Україні засобів – ракети для систем протиповітряної оборони Patriot, високоточні артилерійські снаряди, ракети Hellfire та інші ракети, які Україна запускає зі своїх винищувачів F-16 і безпілотників.
Заступниця прессекретаря Білого дому Анна Келлі фактично підтвердила ці заяви та зазначила, що таке рішення “було прийнято з метою поставити інтереси Америки на перше місце”. На фоні цього МЗС викликало тимчасово повіреного у справах США в Україні Джона Гінкеля зі Штатів до Києва. Зустріч проводила заступниця Сибіги – Мар’яна Беца.
Водночас у Міноборони заявили, що Україна не отримувала повідомлень про призупинення допомоги від США. У МОУ наголосили, що вже запросили телефонну розмову з колегами зі США.
Наразі відомо, що США та Україна працюють над організацією телефонної розмови між Зеленським і Трампом. Анонімне джерело каже, що США вважають це “не паузою” і “не призупиненням” допомоги, оскільки “перебувають у процесі визначення того, як найкраще підтримати українську оборону”.
Нагадаємо, призупинення допомоги США для України ошелешило європейських чиновників. Нині ведеться активне обговорення, як компенсувати скорочення допомоги США.
Читайте також: У Держдепі США запевняють, що зупинили не всю допомогу Україні — Пентагон надає Трампу консультації щодо цього