Прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) Карім Хан прокоментував перспективи для російського диктатора Володимира Путіна постати перед судом. при цьому Хан нагадав. як це було у Югославії.
Про це прокурор МКС розповів в інтерв’ю BBC.
“Є приклади, які показують, що якщо хтось робить, що заманеться, користуючись владою, не обмеженою вищою відповідальністю, його простір для маневру звужується”, – зазначив Хан.
Розслідування злочинів Путіна
Прокурор зазначив, що Україна просила його провести розслідування щодо злочинних дій Росії ще у 2021 році.
“Але на той момент в МКС не було на це ресурсів, а в мене була маса інших обов’язків, оскільки незадовго до поїздки в Україну я тільки вступив на посаду”, – розповів Хан. Крім того, він каже, що не вірив, що Путін зважиться вторгнутися в Україну.
“Але коли вони це зробили, я вирішив, що все абсолютно очевидно, і ми повинні почати розслідування. Я побував на місці подій, і коли ти чуєш історії, свідчення, бачиш руйнування, чуєш висловлювання різних людей, включно з висловлюваннями Володимира Путіна і Львової-Бєлової, застосувати всю суворість закону було нескладно”, – наголосив Хан.
Він зазначив, що особисто йому було сумно від того, чим виявилася Росія.
“Це так сумно. Постійний член Радбезу Росія – велика країна. Література, музика, одна з країн-засновниць ООН, яка відіграла важливу роль у перемозі над фашизмом, тож мені це не принесло жодної радості, це був сумний день, коли стосовно президента країни – важливого члена Радбезу ООН – надійшла заявка на видачу ордера на арешт”, – прокоментував Хан.
Візит Путіна до Монголії
Прокурор МКС запевнив, що Монголії, яка днями прийняла Путіна і не заарештувала, як мала би зробити згідно з домовленостями і зобов’язаннями, “доведеться пояснити, чому вона проігнорувала ордер МКС”.
Читайте також: У Монголії пояснили, чому не заарештували Путіна під час його приїзду
“Переговорний процес на рівні суду ведеться. Судді можуть дати свої рекомендації на випадок, якщо буде виявлено відсутність співпраці, але я не хочу нічого передбачати, тому що зараз це питання вирішується між суддями та урядом Монголії”, – прокоментував Хан.
Чи постане Путін перед судом
З приводу того, чи постане колись Путін перед судом, прокурор МКС нагадав приклад Югославії.
“Люди сміялися, коли трибунал щодо колишньої Югославії домагався ордерів на арешт Караджича і Младича, не кажучи вже про Мілошевича, коли Спеціальний суд щодо Сьєрра-Леоне видавав ордер на арешт колишнього президента Чарльза Тейлора, але, як показала історія, ці люди, що володіли в минулому великою владою у своїй країні та регіоні, у підсумку опинилися на лаві підсудних”, – каже Карім Хан.
Читайте також: У США прокоментували візит путіна до Монголії: жодна країна не має надавати РФ платформи для просування війни