Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн обговорила з президентом України Володимиром Зеленським закон №12414, який урізає повноваження НАБУ і САП.
Про це заявив спікер Єврокомісії Гійом Мерсьє.
Відомо, що вона вимагає розʼяснень. Мерсьє зазначив, що в Єврокомісії дуже занепокоєні ухваленням нового закону про НАБУ, оскільки це може значно послабити компетенції та повноваження антикорупційних органів України.
Він наголосив, що Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура вважаються наріжними каменями правової держави в Україні. Такі органи мають вирішальне значення для впровадження реформ в Україні й мають залишатися незалежними.
“Президентка Європейської комісії звʼязалася з президентом Зеленським щодо останніх подій. Вона висловила серйозну стурбованість наслідками цих поправок і попросила український уряд дати пояснення”, – розповів Мерсьє.
Він нагадав, що Україна як країна-кандидат на вступ до ЄС має повною мірою відповідати стандартам дотримання верховенства права та боротьби з корупцією. Тому жодних компромісів не може бути.
Читайте також: Зеленський підписав закон №12414, а генпрокурор Кравченко тепер каже про “сім’ю”
Нагадаємо, 22 липня, президент України Володимир Зеленський підписав поспіхом ухвалений законопроєкт про обмеження повноважень НАБУ і САП, а також підпорядкування їх Офісу генпрокурора.
23 липня Зеленський зібрав усіх керівників правоохоронних та антикорупційних органів для “дуже потрібної, відвертої й корисної розмови”. Він знову повторив, що кримінальні провадження “не мають тривати роками без законних вироків”, а ті, хто працює проти України, “не мають почуватися комфортно й не відчувати, що таке невідворотність покарання”.
Читайте також: Закон №12414 завдає серйозного удару вступу України в ЄС і може поставити під загрозу підтримку США, — The Telegraph
Глава ГУР МОУ Кирило Буданов також прокоментував скандал навколо закону №12414 і заявив, що Україну врятують сильні військо та інституції. За його словами, “нація програє, якщо її розривають внутрішні суперечності”.
Читайте також: У ЄС відреагували на ситуацію з НАБУ і САП та нагадали про “умови прозорості”
Згодом, після спільної зустрічі із Зеленським, НАБУ і САП заявили, що хочуть закон про повернення скасованих Радою гарантій. Водночас НАБУ і САП зазначили про свою відданість інтересам українського народу.
Читайте також: Зеленський анонсував законопроєкт, який “посилить незалежність антикорупційних органів”