Президент Чехії Петр Павел закликав до розширення форм допомоги Україні, зокрема й до можливої присутності військ на її території.
Про це він заявив на спільній пресконференції з президентом Франції Еммануелем Макроном у Празі 5 березня.
“І якщо ми поводитимемося в межах міжнародного права, ми не маємо закриватися від можливостей підтримки, що надається Україні. Треба шукати нові можливості, зокрема обговорення можливої присутності в Україні в різних формах. Є ціла низка можливостей. Дискусію запущено. Востаннє це були міністри оборони країн НАТО. Була також консультативна зустріч лідерів у Парижі. Ми маємо продовжувати”, – сказав Павел.
Він також наголосив, щоб Росія не досягла успіху в Україні, не можна задовольнятися тією підтримкою, яка надається сьогодні.
“Ми маємо шукати нові форми, нові рішення. Ми не маємо обмежувати себе там, де ми не зобов’язані себе обмежувати”, – додав глава Чеської держави.
Читайте також: У Канаді розглянуть можливість відправки військових інструкторів до України
При цьому він зазначив, що не говорить “про конкретні форми присутності і підтримки”.
“Є ціла низка можливостей. І настав час… обговорити їх, і справді, є певний острах спричинити присутність в Україні бойових армій, але тут ідеться про різні форми допомоги… Україна є країною, яка перебуває під загрозою, і якби в нас була місія навчань в Україні, це не є порушенням міжнародного права. Від нас залежить вибір форми допомоги, яку буде надано Україні”, – сказав президент Чехії.
Читайте також: В Естонії розповіли, як заяви Макрона про введення іноземних військ в Україну змінили характер допомоги Заходу
Павел зауважив, що у нього з Макроном “однакові погляди на розвиток ситуації в Україні, які мають бути рішення, на якому горизонті, якими засобами”.
“Ми згодні, що єдиний шлях – це продовжувати підтримувати Україну, тому що це те, що правильно. Але ми також не хочемо, щоб Росія перемогла зі своїм світоглядом. Ми хочемо жити у світі, де правил дотримуються малі і великі країни, і ми хочемо спиратися на ці правила. Якби Росія перемогла в Україні, ми зазнали б поразки, а це не той світ, якого ми хочемо. Ось чому ми маємо продовжувати підтримувати Україну”, – зауважив Павел.
Пропозиція Макрона
Президент Франції Еммануель Макрон закликав європейські країни бути готовими до можливого нападу з боку Росії найближчими роками. За його словами, союзники одностайно згодні докласти більше зусиль для надання фінансової та військової допомоги Україні. На тлі обнадійливих заяв французького президента генсек НАТО Єнс Столтенберг дав зрозуміти, що позиція Альянсу щодо ймовірного відправлення військ в Україну не змінилася – таких планів все ще немає. Нагадаємо, Європейські лідери обговорювали можливість відправки військ НАТО в Україну. Однак офіційного рішення наразі немає, а дискусію охарактеризували як таку, що відбувалася “без ентузіазму”.
Наразі Міністерство закордонних справ Франції розробило нову форму військової допомоги Україні. Західні військовослужбовці могли б брати участь в “спецопераціях”, однак не вступати у бойові дії.
Читайте також: Макрон підтримає пропозицію Чехії щодо постачання артснарядів Україні поза межами ЄС, — Bloomberg
Нагадаємо, Франція та Нідерланди підтримали план закупівлі боєприпасів за межами Європи, щоб якомога швидше доставити їх в Україну. Ймовірно це станеться на початку березня. А згодом стало відомо, що у Нідерландах виділять 100 мільйонів євро на чеську ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України за межами країн ЄС.