Кішіду Фуміо
Прем’єр Японії Кішіду Фуміо 21 березня на центральному вокзалі Києва. Фото: @EmineDzheppar/Twitter

Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда прибув 21 березня до Києва з незапланованим візитом для переговорів з президентом України Володимиром Зеленським. Цього року Японія головує у G7, його приїзд в Україну транслюється світовими ЗМІ саме у цьому статусі.

“Політарена” пояснює, чому візит прем’єра Японії в Україну не менш важливий і історичний, ніж візит глави КНДР Сі Цзіньпіня в Росію.

Яким є ставлення Фуміо Кісіда до війни в Україні

Кісіда був єдиним лідером G7, який ще не відвідав Україну протягом року повномасштабної війни. У річницю вторгнення РФ в Україну Кісіда сказав, що “24 лютого – це день, який ми ніколи не забудемо. Цей день не можна забувати”. І одразу ж запропонував ввести нові санкції проти Росії.

Японія відпочатку підтримує Україну у боротьбі з агресором і критикує Китай за опосередковану підтримку Росії. Кісіда також, як і США, казав, що Пекін може готуватися до відправки військової допомоги Росії для ведення бойових дій в Україні. 

Що передувало візиту Кісіди в Київ

Напередодні візиту в Україну Кісіда був в Індії. За інформацією Bloomberg, він підштовхував свого індійського колегу Нарендра Моді виступити проти вторгнення Росії в Україну на їхній зустрічі в понеділок 20 березня, додавши тиску на Нью-Делі, щоб Індія зробила вибір між великими світовими демократіями та ключовим постачальником енергії та зброї.

“Я хочу якомога швидше зупинити вторгнення Росії”, — сказав Кісіда журналістам після зустрічі. “Щоб досягти цього, міжнародне співтовариство, включаючи Глобальний Південь, має висловитися”, — додав він, використовуючи цей термін “Глобальний Південь” для країн, що розвиваються.

Кісіда вилетів з Індії до Польщі, де сів на потяг до Києва, повідомляє японський суспільний мовник NHK. Неоголошена подорож була дуже незвичною для прем’єр-міністра Японії, де рухи лідера зазвичай транслюються заздалегідь і детально повідомляються.

Фуміо Кішіда в Києві
Представники МЗС України зустрічають Фуміо Кішіду на вокзалі у Києві

Посол США в Японії Рахм Емануель високо оцінив візит прем’єр-міністра Фуміо Кісіди в Україну, використавши поїздку для критики рішення лідера Китаю Сі Цзіньпіна зустрітися з президентом Росії Володимиром Путіним.

“Сі відвідує Москву, щоб захистити Володимира Путіна від Міжнародного кримінального суду і помилувати його від міжнародної громадської думки проти цієї війни”, сказав він у Twitter. Він назвав партнерство китайського і російського лідерів “мерзенним”. “Прем’єр-міністр Кісида стоїть зі свободою, а Сі стоїть з військовим злочинцем”, – написав посол.

Чому візит Фуміо Кісіди дуже важливий для України

З огляду на те, що Китай вступив у геополітичну гру на тлі війни Росії в Україні і демонструє світу, що готовий протистояти демократичній коаліції, перебуваючи саме на боці РФ, у Південній півкулі теж почалося суперництво за вплив на країни. Зокрема, на Індію, на Індонезію і В’єтнам. До того ж Японія є одвічним суперником Китая, а зараз приєднується до тактики його стримання.

І Японія, як член G7 і головуюча країна у цьому клубі цього року, має намір поборотися за цей вплив і представити тему війни Росії проти України такою, яка загрожує добробуту всього світу. Перебуваючи в Індії напередодні візиту в Україну Кісіда виступив в Індійській раді світових справ, науково-дослідному інституті в Нью-Делі і сказав, що війна Росії призвела до “зміни парадигми” в глобальних справах.

“Агресія Росії проти України зобов’язує нас зіткнутися з найбільш фундаментальним викликом: захистом миру”, – сказав він, повідомляють японські ЗМІ.

Також, як пише Japan Times Кісіда презентував новий план, який включає масштабну нову інфраструктуру та програму економічної допомоги для країн “Глобального регіону”. Південь”, пообіцявши інвестувати 75 мільярдів доларів США для допомоги економікам у всьому регіоні.

План, у якому Китай не згадувався на ім’я, багато хто сприйняв як спробу протистояти спробам Пекіна розширити свій вплив серед країн, що розвиваються, і зміцнити глобальну відданість верховенству права після вторгнення Росії в Україну.

Фуміо Кішіда в Києві
Представники МЗС України зустрічають Фуміо Кішіду на вокзалі у Києві

19-21 травня відбудеться саміт G7 в Хіросімі, Кісіда має намір запросити на неї Володимира Зеленського, писала японська газета Nikkei.

Кісіда планує представити своє бачення світу без ядерної зброї на тлі занепокоєння, що Росія може використати її проти України у війні. Також планується обговорити питання продовольчої та енергетичної безпеки, що виникли внаслідок російського вторгнення.

Для Токіо, пише Nikkei, координація дій G7 по Україні є важливим кроком у підготовці до можливого конфлікту навколо Тайваню, до якого Японія може бути втягнута. Японська влада вважає, що у разі конфлікту Китаю необхідно дати оперативну та жорстку відповідь спільно зі США та Європою, як це було зроблено щодо Москви після вторгнення Росії до України.

Як відреагували РФ і Китай на візит прем’єра Японії в Україну

Міноборони Росії повідомило, що два стратегічні бомбардувальники Ту-95МС пролетіли над Японським морем, коли Україну відвідав прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда. У міністерстві заявили, що політ проводився “над нейтральними водами Японського моря” і тривав понад сім годин. В Японії поки не відреагували на цей інцидент.

Коментуючи візит в Україну Кісіди, речник МЗС Китаю Ван Веньбінь заявив, що країна хотіла б, щоб Японія “допомогла деескалації ситуації, а не навпаки”.

Подібні

Центр Запоріжжя у руїнах після удару РФ: троє людей загинули і 14 поранені

Внаслідок обстрілу Запоріжжя відомо про 3 загиблих та 14 поранених. Нині одна…

Зеленський подякував Силам оборони України за удари по російських цілях

Президент України Володимир Зеленський заслухав доповідь головкома Олександра Сирського. Глава держави подякував…

Розвідка США попередила про можливий новий удар “Орєшніком” по Україні найближчими днями

РФ може вдруге застосувати експериментальну балістичну систему середньої дальності “Орєшнік” для удару…

ОСУВ “Хортиця” заявило, що РФ почала відправляти на штурми колишніх ув’язнених жінок

Росія почала залучати до штурмових дій колишніх ув’язнених жінок. Утім, поки вони…