Експрезидент Петро Порошенко вважає, що підсумковий документ щодо України на саміті НАТО у Вільнюсі є ксерокопією Бухарестського 2008 року.
Про це Порошенко сказав, виступаючи у Верховній Раді.
“Я не бачу, де знайшли очевидну перемогу ті, хто стверджує, що Вільнюс був дуже вдалим для України”, – зазначив він.
Також Порошенко вважає, що цей “Вільнюс був дуже схожий на Вільнюс 13-го року, коли Україна не підписала Угоду про асоціацію, і я її підписав одразу ж після обрання, а нині не отримала заслуженого запрошення до НАТО”.
“На жаль, підсумковий документ Вільнюса 23 є ксерокопією Бухареста 2008 року. Заявка “сімки” нагадує виключно протокол про наміри. Той, хто хоче подивитися, там слово “гарантії” відсутнє. Єдине, що там є, це початок консультацій у випадку, якщо буде майбутня війна”, – додав він.
Саміт НАТО у Вільнюсі: підсумки
Президент Володимир Зеленський 12 липня заявив, що підсумки саміту НАТО у Вільнюсі були “дуже необхідними”, а сам саміт він назвав “важливим успіхом для України”.
10 липня стало відомо, що Україну приймуть у Північноатлантичний альянс за прискореною процедурою, без плану дій щодо членства (ПДЧ).
Країни НАТО 11 липня ухвалили спільне комюніке, в якому підтвердили прискорений вступ України до НАТО, проте заявили, що для запрошення в Альянс потрібно виконати умови, а також необхідно, щоб була ухвала від усіх членів Альянсу. Генсека НАТО Столтенберга на брифінгу журналісти питали, які це умови, однак він не відповів.
У рішенні Вільнюського саміту НАТО, що ухвалене лідерами Альянсу, також немає переліку умов, які має виконати Україна, але визначений механізм щодо їхнього оцінювання.
Також зазначається, що необхідні для вступу реформи мають продовжуватися; інструментом їх визначення та контролю, замість ПДЧ, стане Річна національна програма (РНП). Цей інструмент вже є у розпорядженні України.
Нагадаємо, на саміті НАТО в Бухаресті у 2008 році Україні вже обіцяли майбутнє членство в Альянсі, але без надання Плану дій щодо членства.