Ігор Наумець, Сергій Шапран та Олег Кіпер
Фото: Схеми

В Україні бізнес російського бізнесмена Ігоря Наумця вартістю перейшов до нового приватного власника в обхід держави. Зазначається, що влада не проконтролювала збереженість заблокованих активів та за півтора року не скористалася механізмом конфіскації майна.

Про це йдеться в розслідуванні “Схем” (“Радіо Свобода”).

“Дякую “Схемам”, що підсвітили чудовий шлях ще одного прокурора, якого відправили керувати Одеською областю. Це вже другий сюжет про Кіпера й тему “віджиму” підсанкційних активів. До речі, пенсію за вислугу років він собі у держави відсудив нещодавно”, – зазначив народний депутат України Ярослав Железняк.

Серед них й численні активи холдингу “Юнігран”, який видобуває корисні копалини з кар’єрів на Житомирщині та виготовляє тротуарну плитку. Це виробничі комплекси, техніка, сотні вагонів та сотні гектарів землі. 

Як виявилося, новим приватним власником цих активів на один мільярд гривень став броварський бізнесмен Сергій Шапран, пов’язаний із колишнім прокурором Києва, а нині очільником Одещини Олегом Кіпером.

Як йдеться у розслідуванні, влітку 2022 року ДБР у супроводі СБУ та за процесуального керівництва ОГП відкрили кримінальну справу відносно холдингу “Юнігран” за низкою статей. За версією правоохоронців, компанія займалася “незаконним видобутком з українських надр у промислових масштабах”, а “свої мільйонні прибутки направляла на фінансування повномасштабної агресії РФ та на матеріальне забезпечення окупаційних адміністрацій в Криму та на сході України”.

Відомо, що Наумець отримав російське громадянство в 2001 році, а у 2014 році, по досягненню 45-річчя, оновив свій паспорт. Одна він стверджує, що російського паспорта у нього немає, але дійсність документа підтверджують дані з державного порталу РФ “Госуслуги”, а також витяги щодо власності в іноземних компаніях, де значиться його російське громадянство.

Так, навесні 2023 року проти нього ввели санкції РНБО, а також проти його радниці – громадянки Великої Британії Олени Калпи, на яку намагалися перезаписати активи Наумця після відкриття кримінальної справи.

Як з’ясували журналісти, холдинг вивозив видобуті в Україні копалини в Росію до кінця грудня 2021 року. Частина фірм Наумця в РФ вже ліквідована, але станом на зараз там продовжують працювати чотири компанії, пов’язані з його родиною або наближеними до нього людьми. Три фірми займаються торгівлею будматеріалами, перевезенням вантажів та управлінням нерухомістю, а четверта – це приватна клініка у Московській області, якою керує донька Наумця. Всі його фірми сплачують податки в російський бюджет.

Журналісти дослідили, що арешти та санкції не спрацювали, адже у підсумку активи російського на мільярд гривень отримала не держава, а новий приватний власник. У кримінальній справі, в межах якої прокурори наголошували на можливій подальшій конфіскації активів, за рішенням судді Печерського суду був знятий арешт з майна, а Офіс генпрокурора відмовився від своєї ж апеляції на це рішення. 

Відомо, що на початку цього року, через місяць після зняття арешту, частина майна за заниженою вартістю через ланцюжок фірм перейшла у власність структур Сергія Шапрана. Шапран, як відомо з розслідування, це колишній депутат Броварської міської ради, який очолював осередок партії “За майбутнє”, котру пов’язують з Ігорем Коломойським. 

“Схеми” з’ясували, що задля виведення активів Шапран та один з менеджерів частини компаній Наумця – Володимир Соцков, створили три нові фірми “Юні Сервіс”, “Юні Люкс” та “Юні Стоун Плент”. Ці компанії, своєю чергою, придбали активи “Юніграну” в фірм-посередників “Мартен Локс” та “Енкрос”, – йдеться у повідомленні.

Також в розслідуванні журналісти дослідили зв’язки броварського бізнесмена Сергія Шапрана з Олегом Кіпером – теперішнім головою Одеської обласної військової адміністрації, який до весни 2023 року був головним прокурором Києва. Цей зв’язок простежується через бізнес-партнера Шапрана – ексдепутата Одеської обласної ради Володимира Осіпова, який також фігурує в історії з активами Наумця, і який, згідно з даними застосунку Getcontact, в деяких телефонах підписаний як, “кум Кіпера”. 

Журналісти звернули увагу, що першою адресою реєстрації усіх трьох нових фірм Шапрана та Соцкова стала будівля в центрі Києва, яка фігурувала в ЗМІ як “об’єкт рейдерського захоплення Сергієм Шапраном за сприяння Олега Кіпера”. Ця ж будівля та комплекс по виробництву плитки на Житомирщині, який перейшов до Шапрана, стали заставою для кредитів фірмі “Нотел”, пов’язаній з Володимиром Осіповим.

У коментарі журналістам Кіпер повідомив, що “йому нічого невідомо про діяльність “Юнігран”, а також, що він незнайомий ані з Сергієм Шапраном, ані з Ігорем Наумцем. Водночас він знає Володимира Осіпова, але в “його господарську/бізнес-діяльність ніколи не втручався”.

Наумець заперечив обвинувачення правоохоронців та залишив без коментарів запитання про російський паспорт. Він назвав всі операції з його активами “рейдерством”, заявивши, що “в основному весь бізнес перейшов до рук Шапрана”.

“Схеми” також отримали відео, зняте восени цього року поблизу одного із закладів Києва. Там чоловік, схожий на Шапрана, приязно спілкується з іншим чоловіком, схожим на заступника керівника Подільської окружної прокуратури Дмитра Кутового. Саме до цього відомства спрямували цю кримінальну справу. Нині ця прокуратура здійснює процесуальне керівництво у справі “Юніграну”, а саме провадження вже розслідує відділ поліції у річковому порту “Київ”, – йдеться у розслідуванні.

У коментарі Шапран сказав, що “не знає, хто це”, але “якщо це він, то, може, сидів за спільним столом”. Водночас Дмитро Кутовий зазначив, що не знайомий із Шапраном. Броварський бізнесмен заявив, що бачився з Наумцем задовго до початку повномасштабної війни, не підписував із ним жодних “меморандумів” та не пропонував “допомогу із вирішенням проблем”.

“Проти українських компаній Наумця дійсно не були введені санкції, лише щодо їхніх материнських офшорних фірм та самого фігуранта і його радниці, як власників. Утім, держава в особі Мін’юсту вже займала позицію про те, що персональні санкції блокують”, – зазначають журналісти.

“Схеми” запитали в СБУ, як ініціатора санкцій, чому обмеження не були введені проти українських фірм Наумця. Однак це питання вони поки не отримали відповіді. Водночас там повідомили, що вже “інформували Міністерство юстиції про спроби вивести з-під санкцій активи низки компаній, підконтрольних Наумцю”. Також там зазначили, що провели перевірку дій реєстраторки, яка оформлювала частину угод з купівлі-продажу майна “Юніграну”. Згодом Мін’юст звернувся до правоохоронців з проханням перевірити, які такі операції з майном стали можливими і як їхні учасники пов’язані між собою.

Як відомо, українські посадовці на чолі з президентом неодноразово заявляли про намір конфіскувати активи російських бізнесменів та їхніх пособників на користь держави. Серед них майно Олега Дерипаски, Аркадія Ротенберга, Євгена Гінера, Володимира Євтушенкова, В’ячеслава Богуслаєва, Євгена Балицького, Володимира Сальдо, Віктора Януковича тощо.

Нагадаємо, попри санкції російські мільярдери від початку року збагатилися ще на понад 18 мільярдів доларів. У 2023 році російські мільярдери заробили 50 мільярдів доларів.

Подібні

У МВФ затвердили виділення Україні $500 млн: куди спрямують ці кошти

Загальний обсяг отриманого за програмою фінансування сягне 10,6 млрд доларів

Кандидат на посаду головкома військ США в Європі Гринкевич вважає, що Україна може перемогти у війні

Він наголосив на силі духу українського народу

В Україні фіксують рекордно низьку кількість школярів: це вперше за 30 років

Також у вишах країни фіксують вкрай низьку кількість першокурсників

За пів року війни в Україні російська армія втратила понад 19 дивізій

Протягом цих пів року ворог втратив більше 230 тисяч солдатів