На 92 році життя помер перший премʼєр-міністр України Вітольд Фокін. Він обіймав цю посаду з 24 листопада 1991 року по 1 жовтня 1992 року.
Про це повідомила його онука Марія Фокіна.
Відомо, що після премʼєрства він ще кілька років був депутатом Верховної Ради України. Він також займався наукою, очолював міжнародний Фонд гуманітарних і економічних звʼязків України з РФ, а також видав власний віршовий переказ-переклад поеми Олександра Пушкіна “Руслан і Людмила”.
Уже 2020 року впродовж майже двох місяців був членом делегації України в Тристоронній контактній групі, яка працювала над мирним урегулюванням війни на сході України. Його онука стверджувала, що саме вона познайомила дідуся з керівником Офісу президента України Андрієм Єрмаком, якого назвала своїм “добрим другом дитинства”. Саме це знайомство, за її словами, повпливало на те, що Фокін увійшов до складу ТКГ.
Проте згодом його виключили з делегації після того, як він заявив, що не бачить “жодного підтвердження того, що там (на сході України) війна між Україною та Росією”.
На початку повномасштабного російського вторгнення в березні 2022 року будинок Фокіна постраждав від російського обстрілу. Тоді в нього влучив уламок російської ракети.
Що ще відомо про Фокіна
Фокін жив на Кіровоградщині, де здобув освіту в Дніпрі за фахом гірничий інженер, а після вишу працював на шахтах Донбасу. На початку 70-х років його направили на роботу у Держплан УРСР, де він пропрацював майже 20 років на різних посадах і став головою цього відомства, а потім – головою Держкомітету УРСР з економіки.
Після відставки Віталія Масола з посади керівника уряду Верховна Рада України призначила Фокіна головою Ради міністрів. Фокін, у день призначення, у жовтні 1990 року попросив вважати цей день початком реалізації програми переходу до ринкової економіки. Однак, як показали подальші події, він не уявляв ці реформи без розриву тісних контактів із Росією та іншими країнами колишнього Радянського Союзу.
Найвідомішим кроком нового уряду було запровадження купонів у листопаді 1990 року. Вони не були повноцінною валютою, а видавалися разом із зарплатою у рублях. Так само українці мали розраховуватися у магазинах. Проте такі новації не стали запобіжником економічної кризи і тотального дефіциту. У грудні 1991 року Фокін разом із Леонідом Кравчуком поставив підпис під угодою про ліквідацію СРСР і створення СНД.
Нагадаємо, у Москві після замаху помер кримінальний авторитет з оточення Януковича і ватажок бойовиків “ДНР”. У МВС України вважають, що журналіста Веремія вбили саме бандити Саркісяна.