Станом на квітень 2025 року Україні вдалося витіснити у Чорному морі майже всі російські кораблі і відновити торгівельне судноплавство. З огляду на це “чорноморське перемир’я”, яке пропонує США, викликає питання щодо того, кому воно буде насправді вигідним.
Про це пише The New York Times.
“Не зважаючи на зобов’язання про припинення вогню, Київ і Москва за посередництва США ще ведуть переговори щодо того, чи набуде воно чинності та яким чином. Офіцери військово-морського флоту і власники бізнесу в Одесі використовують цю затримку, щоб зважити всі „за“ і „проти“ угоди”, — пише видання.
У публікації зазначають, що припинення вогню може зупинити атаки російських безпілотників і ракет на українські порти. Але воно також може означати відмову України від стратегічної переваги на морі: можливо єдиної ділянки поля бою, де вона має перевагу.
“У тому, що “єдина сторона, яка хоче припинення вогню, — це Росія”, наприклад, переконаний Таріел Хаджишвілі — голова компанії Novik LLC, українського судноплавного агента, що працює в Одесі. Тому що РФ більше не може контролювати Чорне море. При цьому залишається незрозумілим, чи набуде чинності угода про припинення вогню в Чорному морі коли-небудь”, – пише видання.
Читайте також: Болгарія пропонує розмістити у себе центр з контролю перемир’я у Чорному морі
У матеріалі зазначають, що українські військові чиновники переконані, що поки зарано називати перемир’ям те, що Росія з моменту переговорів минулого місяця утримується від атак на українські порти.
“Але той факт, що Україна тепер може дозволити собі відмовитися від припинення вогню в Чорному морі, свідчить про радикальну зміну ситуації там”, – підкреслює NYT.
Яка ситуація зараз
Зазначається, що нині через новий торгівельний коридор у Сорному морі “проходить більше суден, ніж під час дії угоди, підтриманої ООН 2022 року”. А чорноморський експорт “наближається до довоєнного рівня”.
“У 2024 році Україна поставила 42 мільйони метричних тонн зерна та олійних культур, що становить приблизно 80% довоєнного обсягу. На цьому тлі експерти не бачать особливого зиску для України в припиненні вогню на Чорному морі”, — наголошується в публікації.
Про наслідки перемир’я
На думку старшого аналітика Dragon Capital Наталії Шпигоцької, повернення до угоди, підтриманої ООН, як того хоче Москва, “може звести нанівець усі успіхи коридору, який охороняють українські військові”, особливо якщо буде знову введено перевірки суден.
“Експерти вважають, що єдина вигода України від перемир’я в Чорному морі — це припинення атак РФ на порти, внаслідок яких було пошкоджено кілька суден і знищено безліч контейнерів і зерносховищ”, – пише видання.
Читайте також: Трамп заявив, що у Кремля є “п’ять чи шість умов” щодо припинення вогню в Чорному морі
На думку глави Чорноморського інституту стратегічних досліджень Андрія Клименка, не варто очікувати, що Київ і Москва зможуть домовитися про Чорноморське перемир’я.
“РФ має намір скористатися режимом припинення вогню, щоб передислокувати частину своїх кораблів назад до центральної частини Чорного моря”, – вважає він.
Читайте також: Пекін хоче “посунути” НАТО в Чорному морі: Грузія передала будівництво стратегічного порту Китаю замість США