В Офісі президента України відреагували на судилище понад 20 українських солдатів полку “Азов”, які потрапили в полон минулого року.
Радник голови ОП Михайло Подоляк назвав фото показового суду над захисниками Маріуполя в Ростові “просто огидними”.
“Глянцеві прокурори та наряджені присяжні з блискучими посмішками “судять” хлопців і дівчат, які після концтабору і тортур схожі на скелети. Таке жорстоке поводження з комбатантами є офіційним військовим злочином, який має бути належним чином оцінений Міжнародним кримінальним судом А так, скажіть, хтось бачить у залі представників Міжнародного Комітету Червоного Хреста?”, наголосив Подоляк.
Суд над “азовцями” у Ростові
Українських солдатів, які потрапили в полон під час боїв минулого року, судять у Південному окружному військовому суді в Ростові-на-Дону. Судове засідання розпочалося 14 червня.
У разі засудження їм загрожує від 15 років до довічного ув’язнення. Серед 24 бійців, яким висунуто звинувачення, двох обміняли на російських військовополонених. З 22 підсудних, які залишилися, це вісім жінок, котрі працювали кухарями в батальйоні “Азов”.
Як “азовці” здалися у російський полон у Маріуполі
16 травня після трьох місяців оборони Маріуполя командир “Азову” Денис Прокопенко у зверненні повідомив, що наказ вищого військового командування для збереження життів особового складу виконали. У той же день за посередництва ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста, розпочався процес виходу захисників Маріуполя з території заводу “Азовсталь”, що тривалий час був оточений та знаходився під ударами російських військ.
Формат назвали “евакуацією”, він передбачав встановлення режиму тиші та здачу українських військових в полон з подальшим обміном під гарантії ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста. Даний формат був обраний та затверджений захисниками Маріуполя, що брали участь в перемовинах.
Проте російська сторона наполягала, що “азовці” здалися у полон.
6 червня 2022 року президент Володимир Зеленський повідомив, що після боїв за Маріуполь у російському полоні опинились понад 2,5 тисячі українських бійців із заводу “Азовсталь”.
29 червня відбувся перший із запланованих обмінів військовополонених, в результаті якого в Україну повернулися 144 захисника. Серед них — 95 оборонців “Азовсталі”.