Внаслідок війни в Україні 25 тисяч гектарів лісу спалено, а перебувають під загрозою знищення або повністю знищені 220 природних заповідників. Загальні екологічні збитки становлять 72 мільярди євро.
Про це заявила представниця Асоціації міждисциплінарних досліджень з питань України (KIU) в Європейському університеті Віадріна у Франкфурті-на-Одері Сюзанн Воршех.
“Війна призводить до загибелі не лише людей, а й тварин. Зокрема число загиблих дельфінів та китів у Чорному морі й далі збільшується. Їх знищують вибухи торпед та мін, шум гідролокаторів бойових кораблів та забруднення води”, – зазначила вона.
Учені з університету Віадріна спільно з представниками української влади та НУО збирають докази екоциду внаслідок війни. Вони необхідні, щоб притягнути до відповідальності винних та висунути до них вимоги щодо відшкодування збитків. Міжнародний кримінальний суд у Гаазі ще не розглядає екоцид як злочин, але ЄС та ООН уже проводять кампанію за включення екологічних злочинів до переліку злочинів, які там розглядаються.
“Нині зрозуміло одне: відновлення природи та енергетичної інфраструктури України потягне за собою чималі витрати. Сподіваюся, що Німеччина та ЄС відіграватимуть у цьому процесі активну роль. Те, що нам доведеться відремонтувати й перебудувати, виллється в певну суму, але я думаю, що воно того варте. Тому що, якщо ми нічого не зробимо, все стане набагато дорожчим і набагато неприємнішим”, – додала Воршех.
Нагадаємо, в Україні запроваджують Систему обліку немайнової шкоди внаслідок війни з РФ. Обіцяють, що повідомлення про цей вид збитків можна буде подавати через “Дію”.