Народна депутатка фракції “Голос” Інна Совсун вважає, що категорично неприйнятно не мобілізувати в ЗСУ тих, хто платить великі податки. Але “в багатьох країнах питання вибору вирішує лотерея, і не лише щодо мобілізації”.
Про це Совсун написала на своїй сторінці у Facebook.
“Не мобілізовувати тих, хто платить високі податки? Ні, це категорично не прийнятно. У Конституції записані рівні права та обов’язки громадян, і ні перші, ні другі не залежать від рівня доходів. Несправедливо казати, що свої обов’язки мають виконувати лише ті, хто має низькі доходи, а ті, хто заробляє більше, отримують індульгенцію”, – вважає вона.
Совсун пише, що не мобілізовувати людей окремих професій “має сенс для вузької категорії цінних фахівців, які критично необхідні для виживання країни”.
“Складно замінити, наприклад, фахівця з ядерної фізики. Але для більшості сфер не існує механізму, аби визначити важливість одних і неважливість інших. Нам потрібніший фермер чи викладач університету? Нейрохірург чи енергетик? Всі потрібні. Саме тому в багатьох країнах питання вибору вирішує лотерея, і не лише щодо мобілізації”, – написала вона.
Совсун навела приклад Швеції, де вступників на спеціальність “медицина” відбирають шляхом лотереї, також вона нагадала про лотереї для отримання грінкарти США.
“Чи робить це лотерею гарною ідеєю? Ні. Чи є кращі? Чи краще мобілізовувати тих, хто живе в селах? Чи тих, кого встигли схопити на вулиці? Чи тих, хто не зміг відкупитись? Це буде справедливіше? Так само самообман — думати, що якщо людям платити більше в армії, знайдеться достатня кількість добровольців. Можливо для якоїсь кількості цей аргумент спрацює, проте це точно не дозволить знайти таку кількість добровольців, яка зараз потрібна”, – переконана вона.
Совсун додала, що не є категорично проти пропозиції мобілізувати народних депутатів, зазначаючи, що деяким колегам “буде не зайвим зрозуміти, чим живе армія, та які потреби фронту”.
“Але не варто вдавати, що мобілізація навіть 250–300 людей розв’яже проблему призову. Бо людей треба значно більше. Зокрема — аби замінити тих, хто пішов захищати країну з перші, найбільш непевні місяці”, – нагадала Совсун.
Нагадаємо, 8 січня, триває п’ятий день засідання Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки України, який розглядає законопроєкт уряду про мобілізацію. Вже заслухали майже всіх представників дотичних міністерств та відомств. Поки що у Комітеті не вирішили, чи повернути законопроєкт в Кабмін для доопрацювання, чи вдосконалювати.