Колишній голова Оператора ГТС України Сергій Макогон заявив, що Україні має вистачити газу до кінця зими, але “можуть бути неприємні сюрпризи”.
Про це він написав у своєму Facebook, посилаючись на дані європейської платформи Agsi.
Макогон оцінив запаси газу у 2,95 млрд кубометрів.
“Це той обсяг, який можна підняти з підземних сховищ газу. Разом із буферним газом (4,51 млрд кубометрів) та газом на тимчасово окупованій території (0,23 млрд кубометрів) загальний обсяг становить 7,65 млрд кубометрів”, – стверджує експерт.
За його словами, у попередні місяці, в теплу погоду, відбір газу в середньому складав 60 млн кубометрів на добу, тому “математично наявного газу має вистачити до 30 березня”.
“Але, по-перше, при морозах споживання значно зростає і тому буде потрібно відбирати з ПСГ до 80−90 млн кубометрів, а це означає, що залишків газу вистачить на менший період часу. А наступні два тижні будуть холодні. По-друге, згідно з проєктною документацією при наповненості ПСГ менше ніж 10% значно падає можливість відбирати газ (до 60 млн кубометрів і нижче). Але ніколи за всю історію ці показники не перевірялись, бо ніколи такими пустими сховища ще не були. Про ризики пошкодження ворогом видобутку, я взагалі не пишу”, — йдеться у дописі.
Читайте також: У “Нафтогазі” запевняють, що обстріли РФ не завадять закачуванню газу до сховищ
Як виправити ситуацію
Макогон вважає, що для мінімізації ризиків Україна повинна збільшувати імпорт газу (зараз — 16,3 млн кубометрів на добу) та скорочувати споживання.
“Я впевнений, що Україна якось пройде цю зиму. Головне — попереду наступна зима. Зважаючи, що Україна вийде з цієї зими з повністю пустими сховищами газу, то потрібно буде імпортувати десь 3 млрд кубометрів газу. І починати імпорт газу потрібно, вже починаючи з травня”, — написав Макогон.
Він каже, що у Міненерго є план скорочення споживання, але він не стосується населення.
“Це точно не годинні графіки відключення, як в електриці. Це відключення груп споживачів. Населення відключається в останню чергу, тому не варто хвилюватись. В першу чергу відключаються промислові споживачі. Можливо переведення ТЕЦ/ТЕС на мазут та вугілля тощо”, – пояснив Макогон.
Запаси газу в Україні
У 2024 році Україна отримала з-за кордону 724 млн кубометрів газу — це найнижчий рівень з моменту початку ведення статистики, згідно з оцінками аналітика ExPro Consulting Михайла Свищо. Повідомлялося, що близько третини цього обсягу було реекспортовано до сусідніх західних країн, які використовували українські ПСГ для зберігання.
Читайте також: Посадовці ЄС обговорюють повернення до закупівлі газу у РФ, але за умови припинення війни в Україні, – Financial Times
Нафтогаз, який забезпечує близько 80% загального газовидобутку України, у 2024 році збільшив видобуток на 5% — до 13,9 млрд кубометрів.
У листопаді 2024 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль виключав необхідність імпорту газу цього опалювального сезону. Однак вже у лютому міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що закупівлі можуть знадобитися після зими.
Додатковий газ почав надходити в Україну 3−7 лютого — Словаччина відновила постачання через газовий інтерконектор Будінце, що не використовувався з жовтня. Сама Словаччина, яка виступає за продовження транзиту газу через Україну, у лютому почала імпортувати російський газ через Туреччину.
Читайте також: Сибіга заявив, що Україна готова надати свої сховища для зберігання американського газу