Спецпредставник Китаю Лі Хуей, у межах свого турне “зі сприяння врегулюванню війни в Україні”, пропонує країнам Європи визнати окупацію РФ українських територій, бо це “допоможе припинити вогонь”.
Про це виданню The Wall Street Journal розповіли європейські дипломати, знайомі з ходом переговорів.
“Лі Хуей закликав європейські уряди розглядати Китай як економічну альтернативу Вашингтону та закликав “діяти швидко, щоб покласти край конфлікту між Росією і Україною”, перш ніж він набуде більших масштабів”, – повідомляє видання.
Зазначається, що європейські посадовці поки не відкидають зусилля Китаю з урегулювання війни, однак вони поставили під сумнів його можливу роль як посередника у будь-яких переговорах.
Що відповіли китайському посланцю в Європі
Один з дипломатів розповів виданню, що у Європі не вважають мир в Україні можливим, доки звідти не будуть виведені російські війська. Таку позицію й озвучили китайському спецпредставнику.
“Вони, імовірно, випробовують єдність Заходу і намагаються проявити ініціативу”, – прокоментував ситуацію співрозмовник видання.
Повідомляється, що європейські дипломати під час зустрічей із послом Китаю намагалися донести ключові меседжі: Пекін повинен і далі чинити тиск на Росію, щоб вона не використовувала ядерну зброю, не надавав військової допомоги Росії і засудив агресію Москви. А також КНР має підтримати убезпечення окупованої РФ Запорізької атомної електростанції.
Позиція Китаю щодо війни в Україні
На початку квітня голова КНР Сі Цзіньпін під час зустрічі з президентом Франції Еммануелем Макроном у Пекіні заявив, що готовий зателефонувати президенту України Володимиру Зеленському “в потрібний момент”.
Читайте також: Китай в ООН вперше проголосував за визнання РФ країною-агресором
У березні відбувся візит китайського лідера Сі Цзіньпіна до російського президента Володимира Путіна у Москву, Пекін назвав це “мандрівкою миру”.
Путін заявив, що Росія готова вивчити пропозицію Китаю щодо врегулювання ситуації в Україні, але західні лідери висловили скептицизм щодо ролі Пекіна як мирного посередника.
Президент України Володимир Зеленський 26 квітня провів телефонну розмову із лідером Китаю Сі Цзіньпіном. Український лідер назвав її “змістовною”. Офіційний Китай заявив, що відправить до України та інших країн спеціального представника у справах Євразії для комунікації щодо врегулювання “української кризи”.
Читайте також: Краще нехай Китай буде мирним посередником ніж союзником Росії, — Фесенко
Спеціальний представник уряду Китаю Лі Хуей 16-17 травня перебував з візитом в Україні і мав зустріч із міністром закордонних справ Дмитром Кулебою.
Згодом Міністерство закордонних справ Китаю підтвердило, що спецпредставник Пекіна Лі Хуей зустрівся з президентом Володимиром Зеленським та іншими високопосадовцями України.