Ріші Сунак про Путіна і ХАМАС
Фото: Ріші Сунак/Twitter

Колишній міністр фінансів Великої Британії Ріші Сунак підтвердив у неділю, 23 жовтня, що балотується на посаду прем’єр-міністра замість Ліз Трасс.

Про це Сунак написав у своєму Twitter.

В той же день стало відомо, що Борис Джонсон відмовився від лідерської гонки після розмови з Сунаком. Джонсон сказав, що він “на жаль дійшов висновку”, що намагатися повернутися на посаду прем’єра зараз було б неправильно. “Ви не можете керувати ефективно, якщо у вас немає єдиної партії в парламенті”, — зазначив він.

Сунак заручився підтримкою 171 депутата, а його конкурентка Пенні Мордаунт зібрала усього 25 голосів. Sky News повідомляє, що Мордаунт зняла свою кандидатуру, і Сунак став лідером Консервативної партії, тож він має стати прем’єром, коли його кандидатуру затвердить король Чарльз ІІІ.

Політарена розповідає, хто такий Ріші Сунак, і як його обрання вплине на підтримку України.

Ріші Сунак — заможний британський політик індуїстського походження. Народився в 1980 році в Саутгемптоні.

Батько Сунака був сімейним лікарем, а мати керувала аптекою, де він допомагав їй. Він вчився у найстарішій державній школі Англії, Вінчестерському коледжі, де став першим хлопчиком індійського походження та був редактором шкільної газети.

Потім Сунак продовжив вивчати філософію, політику та економіку в Лінкольн-коледжі Оксфордського університету, де здобув першокласний ступінь.
Під час навчання у Стенфордському університеті він познайомився зі своєю майбутньою дружиною Акшатою Мерті — дочкою індійського бізнесмена-мільярдера Нараяни Мерті. Зараз вони живуть у садибі Кірбі-Сігстон у Кірбі-Сігстон в Північному Йоркширі. Разом зі своєю дружиною Ріші Сунак має загальний статок у 730 мільйонів фунтів стерлінгів. Це робить його 22-ю найбагатшою людиною у Великої Британії, повідомляє Sunday Times. Він став першим політиком першої лінії, який коли-небудь був включений до списку найбагатших людей Великої Британії, повідомляє Guardian.

Раніше повідомлялося, що дружина Ріші Сунака була багатшою за королеву Єлизавету II, оскільки її особистий статок оцінювався в 350 мільйонів фунтів стерлінгів (460 мільйонів доларів США), згідно зі списком багатіїв Sunday Times за 2021 рік.

У юності Сунак працював аналітиком в інвестиційному банку Goldman Sachs, а згодом партнером у фірмах гедж-фондів The Children’s Investment Fund Management та Theleme Partners. За даними британських ЗМІ, саме тоді Сунак звернув увагу на політику.

Sky News пише, що у 2014 році Сунак був обраний кандидатом від Консервативної партії в Йоркширському центрі Річмонд.

Там він згадував, що його представили своїм виборцям як “нового Вільяма Хейга” після перемоги, на що йоркширський фермер відповів: “Ах, так, Хейг! Хороший хлопець. Він мені подобається. Хоча трохи блідий. У цього гарна засмага”.

Невдовзі стався його вступ до Палати громад, де він, бувши індуїстом, склав присягу на Бхагавад-Ґіті, а під час Brexit виникла перша велика політична боротьба в його кар’єрі. Сунак підтримав вихід Британії з ЄС, стверджуючи, що країна буде “вільнішою, справедливішою та більш успішною” за межами блоку.

Напередодні виборів прем’єра у 2019 році Сунак разом із колегами Олівером Дауденом і Робертом Джерріком написав статтю в The Telegraph, підтримуючи Бориса Джонсона як єдину людину, яка може “врятувати” Консервативну партію.

Його підтримка принесла свої плоди, оскільки, коли Джонсон став прем’єр-міністром у липні 2019 року, Сунак отримав підвищення. Він став фінансовим канцлером у лютому 2020 року – за місяць до того, як пандемія COVID-19 досягла високого рівня. Під час пандемії Сунак отримав похвалу за швидке впровадження схем фінансової підтримки зі збереження робочих місць та підтримки бізнесу протягом 18 місяців карантину. Це принесло йому популярність серед британців.

Скандали, пов’язані з Ріші Сунаком

З усім тим, він дещо зіпсував свою репутацію. Сунака оштрафували за участь у святкуванні дня народження прем’єр-міністра Джонсона під час карантину у 2020 році, що поставило під загрозу його здатність відмежуватися від скандалу з вечірками.

Другий скандал був пов’язаний з дружиною Сунака. Мерті, яка народилася в Індії, є донькою Нараяни Мерті, мільярдера, співзасновника технологічного гіганта Infosys, і, згідно з останнім річним звітом, володіє 0,9% акцій компанії, вартість яких становить сотні мільйонів фунтів. З’ясувалося, що Мерті є громадянкою Індії, яка забороняє своїм громадянам мати одночасно громадянство ще однієї країни. У британських ЗМІ засумнівалися, чи платить у такому випадку Мерті податки у бюджет Королівства. Пізніше вона підтвердила, що почне сплачувати податок зі своїх доходів.

Суперечка дійшла того, що опозиційні партії підкреслили багатство його родини, а пана Сунака звинуватили в тому, що його особисті обставини зробили його невідповідним кандидатом. Хоча він і залишився канцлером, багато хто списував його шанси стати наступним лідером.

Його відставка в липні спровокувала і відставку Джонсона.

Що Сунак казав про Україну і британську підтримку

Про Україну Сунак казав дуже мало, а зараз він взагалі сконцентрований на внутрішніх проблемах Британії: податки і рівень життя.

Під час попередніх перегонів, коли він влітку змагався за посаду з Ліз Трасс, Сунак торкнувся теми України під час дебатів з нею, відповідаючи на питання ведучого, пише The Independant. Він нагадав, що за його каденції у міністерстві фінансів Британія “ввела один із найсильніших наборів економічних санкцій, що коли-небудь бачив світ”, і підтримала Україну зброєю.

Тим не менш очікувати, що обрання Ріші Сунака прем’єром якось негативно вплине на підтримку України не варто, це питання є ключовим у зовнішній політиці Британії. Україну у війні з Росією підтримують усі британські партії та уся політична еліта. Крім того, навіть після обрання Сунака міністром оборони Британії може залишитися Бен Воллес, який є другом і лобістом України.

 

Подібні

Трамп про результати своєї розмови із Путіним про Україну: “Я не досягнув жодного прогресу з ним, взагалі”

Саме в цей час Росія атакувала Україну ракетами і дронами

Росія атакувала Україну 550 цілями, 478 з них знешкодили: у Повітряних силах розповіли, що і звідки летіло

Основним напрямком удару був Київ

ЗСУ завдали удару по аеродрому РФ “Борисоглєбськ”, росіяни кажуть про атаку на 15 регіонів

На аеродромі базуються літаки Су-34, Су-35С та Су-30СМ

Зеленський розповів про перше застосування дронів-перехоплювачів: знищено десятки цілей

“Жорстка, безсонна ніч”