Уряд затвердив план реалізації мораторію про захист українського бізнесу та збільшення виробництва власного озброєння.
Про це повідомила нова прем’єр-міністерка України Юлія Свириденко.
“Держава не заважатиме тим, хто працює чесно. Сьогодні затвердили план реалізації рішення РНБО про мораторій на безпідставні перевірки та втручання у роботу бізнесу. Тому з 24 липня податкова й митниця обмежать перевірки для підприємств із низьким ризиком. Виняток – високоризикові галузі, як-от обіг підакцизних товарів, де необхідний контроль”, – наголосила вона.
Також відомо, що протягом місяця Держрегуляторна служба і міністерства подадуть пропозиції щодо дерегуляції та скорочення зайвих дозволів. Так, до 21 жовтня силові органи мають узгодити дії щодо виявлення активів під санкціями й забезпечити їх повернення в бюджет. Згодом їх спрямують на потреби оборони та відновлення. Зокрема, у планах, запуск цифрової системи контролю та щоквартальний перегляд ефективності рішень.
“Також Уряд підготує зміни до КПК: відкривати нові провадження щодо бізнесу зможуть лише генпрокурор або керівники обласного рівня. Наш пріоритет – справедливість, а не толерувати вибірковість. А далі – власне виробництво”, – додала Свириденко.
Тепер, за її словами, спільно із командою Мінцифри затвердили запуск нового грантового конкурсу в межах Brave1. Це крок до масштабування виробництва вибухових речовин в Україні. Тобто все – від обладнання до хімічних компонентів – має виготовлятися в Україні, а також системно і в потрібних обсягах.
“Ми по-новому подивилися на взаємодію держави й ринку – і почали підтримувати ті компанії, які реально змінюють хід війни. Через Brave1 уже профінансовано понад 560 проєктів у сфері defense tech на суму понад 2,2 мільярда гривень”, – зазначила прем’єрка.
Конкурс передбачає технічну експертизу від Сил безпеки й оборони, контрольні випробування та прозору конкурсну процедуру. Про всі деталі, включно із сумами, розповість команда Мінцифри згодом.
Що це означає
Український мораторій на перевірки бізнесу – це тимчасова заборона або значне обмеження на проведення планових та, в деяких випадках, позапланових перевірок суб’єктів господарювання з боку державних органів контролю. Головна мета – зменшення тиску на бізнес. Мораторій покликаний зменшити адміністративний тиск, але не скасовує обов’язків бізнесу дотримуватися законодавства.
Уряд також планує цифровізувати систему державного нагляду, щоб мінімізувати “ручне” втручання та зробити контроль більш точковим та ризикоорієнтованим. Однак бізнес часто скептично ставиться до таких заяв, оскільки ефективність мораторію залежить від його чіткого законодавчого закріплення та реального виконання на практиці.
Нагадаємо, 22 липня президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО про мораторій на перевірки бізнесу. Раніше новий секретар РНБО Рустем Умєров уточнив, що цей мораторій стосується “необґрунтованих перевірок”.
Читайте також: РНБО відвела оновленому Кабміну три місяці на стягнення активів підсанкційних осіб