Міжнародні авіалінії України
Фото: kiyavia.com

П’ять років тому Іран збив авіарейсу PS752 “Міжнародних авіаліній України”, внаслідок чого загинули 176 людей. В українському МЗС заявили, що Тегеран продовжує підтверджувати статус вбивці, надаючи військову та політичну підтримку РФ.

Про це йдеться в заяві Міністерства закордонних справ України. 

Відомство висловило співчуття сім’ям загиблих, які перебували на борту рейсу PS752 МАУ сполученням “Тегеран – Київ”. У МЗС нагадали, авіакатастрофа з українським літаком сталася в іранському повітряному просторі. Тоді військові Корпусу вартових Ісламської революції запустили проти цивільного літака в польоті дві ракети “земля-повітря”.

“Іран грубо порушив цілу низку норм міжнародного права: застосував зброю проти цивільного літака в польоті, не вжив усіх заходів, щоб запобігти збиттю, не забезпечив ані прозорого та об’єктивного розслідування обставин катастрофи й ні належного судового переслідування звинувачених. Рік тому Міжнародна група з координації допомоги жертвам рейсу PS752 в складі України, Канади, Швеції та Сполученого Королівства ініціювала провадження в рамках Ради Міжнародної організації цивільної авіації роти Ірану через порушення ним Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року”, – йдеться у повідомленні. 

Україна разом з країнами-партнерами, чиї громадяни загинули під час авіакатастрофи, й досі домагається притягнення винних до відповідальності. Відомство зазначає, що це провадження триває, а наступні кроки Координаційної групи в Раді ІКАО очікуються найближчими місяцями. Українське відомство закликає міжнародну спільноту об’єднатися заради миру і безпеки, зокрема й стосовно польотів цивільних літаків, щоб таких катастроф у майбутньому не повторялося.

“Сьогодні Іран продовжує підтверджувати свій статус вбивці, надаючи військову та політичну підтримку Російській Федерації в її збройній агресії проти України. Безкарність за минулі злочини спонукає Іран та Росію до нових і нових порушень міжнародного права. Тому досягнення справедливості має настільки важливе значення”, – додали в українському МЗС. 

Що відомо про збиття літака МАУ в Тегерані

Літак Boeing 737-800 авіакомпанії МАУ рейсу “Тегеран-Київ” збили вранці 8 січня 2020 року відразу після вильоту з аеропорту столиці Ірану. Усі 176 пасажирів та членів екіпажу, які перебували на борту літака, загинули в авіакатастрофі. Більшість жертв були іранцями та канадцями, але 11 з них були й громадянами України.

Розшифровка чорних скриньок літака авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України”, збитого в Ірані в січні, підтвердила, що лайнер впав унаслідок влучання в нього ракети, а також, що на той момент він був справним. А в лютому 2021 року канадські ЗМІ повідомили, що секретний запис з Ірану вказує, що влучання ракети в літак МАУ могло бути навмисним.

Також 21 травня стало відомо, що Вищий суд Онтаріо дійшов висновку, що два ракетні удари по українському літаку невдовзі після зльоту з аеропорту столиці Ірану Тегерану 8 січня року 2020 “були навмисними”. А 21 листопада 2021 року в Ірані військовий суд почав розглядати справу щодо збиття літака МАУ.

Канада, Швеція, Сполучене Королівство та Україна у спільній заяві 29 грудня 2022 року закликали Іран погодитися на арбітражний розгляд спору, пов’язаного зі збиттям літака рейсу PS752 авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України”. А 16 квітня 2023 року суд в Ірані виніс вироки 10 іранським військовослужбовцям у цій справі. Одного з командирів було засуджено до 13 років позбавлення волі, а дев’ять інших отримали строки від одного до трьох років позбавлення волі.

Нагадаємо, Міжнародна група з координації допомоги жертвам рейсу PS752 МАУ вважає, що судовий процес Ірану у справі щодо збитого українського літака “не був неупередженим та прозорим”. А екскерівника аеропорту “Бориспіль” та авіакомпанії МАУ засудили до п’яти років тюрми.

Читайте також: Іран переправив до Росії 200 контейнерів з боєприпасами: як це відбулося

Подібні

В Україні обмежили виплати спеціальних пенсій під час війни: про що йдеться

Цьогоріч Кабінет міністрів України запровадив обмеження на виплату спеціальних пенсій, які перевищують…

Міноборони анонсувало “пакунок пораненого” для військових: що відомо

Українські військові, які зазнали травм під час служби, отримуватимуть “пакунок пораненого”. Ініціатива…

Келлог заявив про намір “спробувати знайти вирішення” війни в України впродовж 100 днів

Він вважає помилкою відмову Байдена від спілкування з Путіним

Зеленський заявив, що розміщення іноземних миротворців в Україні не означає відмову від членства у НАТО

Наразі невідомо, скільки країн готові брати участь у місії, і чи буде серед них США