У перші місяці повномасштабної війни Україна переважала у використанні безпілотників, адаптуючи комерційні технології та впроваджуючи нові види озброєнь. Однак зараз Росія наздогнала Україну в інноваційному змаганні і навіть загрожує випередити.
Про це пише видання Foreign Affairs.
Застосування безпілотників стало основою багатьох нещодавніх успіхів України на полі бою, зокрема, у кампанії в Чорному морі, в ударах по Криму і по об’єктах в глибині території Росії. Однак наразі безпілотники найбільше сконцентровані вздовж лінії фронту на сході України.
“На прохання визначити найкращу зброю для знищення танків у своєму арсеналі, українські командири всіх рангів дають однакову відповідь: дрони з видом від першої особи (FPV), пілоти яких маневрують на землі, дивлячись на пряму трансляцію з бортової камери. Ці безпілотники зробили так, що бої “танк проти танка” залишилися в минулому”, – пише видання.
Однак в інших аспектах Київ втратив свої переваги у війні безпілотників: російські війська скопіювали багато тактик, які вперше застосувала Україна, в тому числі проведення великих скоординованих атак з використанням декількох типів безпілотників.
Читайте також: Українські дрони на кілька тижнів вивели з ладу паливний термінал у Ленінградській області
“З кінця 2022 року Росія використовує комбінацію з двох дронів вітчизняного виробництва – “Орлан-10” (розвідувальний безпілотник) і “Ланцет” (ударний безпілотник) – для знищення всього, від високовартісних артилерійських систем до бойових літаків і танків. На початку конфлікту Україна перевершила Росію за кількістю атак безпілотників, але вона не має комбінації безпілотників, яка б відповідала небезпечному новому дуету Росії”, – пише видання.
Крім того, Росія має перевагу у радіоелектронній боротьбі. Це дозволяє глушити і підробляти сигнали між українськими безпілотниками та їхніми пілотами.
“Тому, якщо Україна хоче нейтралізувати російські безпілотники, її військам знадобляться такі ж можливості”, – йдеться у матеріалі.
Озброєння від західних партнерів
Більшість озброєнь, що постачаються Заходом, погано протистоять російським системам протиповітряної оборони та радіоелектронним атакам.
“Росія також значно збільшила свої потужності у виробництві зброї. За оцінками українських урядовців, Росія зараз може виробляти або закуповувати близько 100 тис. безпілотників на місяць, тоді як Україна може виробляти лише половину цієї кількості”, – йдеться у матеріалі.
Крім того, РФ також відновила регулярні атаки безпілотників на українську столицю.
“Досі українським силам вдавалося виявляти і збивати майже всі літальні апарати, але цей захист буде важко підтримувати, оскільки Москва впроваджує технологічні удосконалення безпілотників, збільшує внутрішнє виробництво, розробляє нові способи ухилятися від виявлення і здійснює масовані атаки, які просто перевантажують українську протиповітряну оборону. І тут Україна також перебуває в економічно невигідному становищі – один з російських безпілотників “Шахед” коштує набагато дешевше, ніж системи протиповітряної оборони, необхідні для його нейтралізації”, – пише видання.
Крім того, зазначається, що залежність українських військових від мобільних даних і смартфонів для координації операцій робить їх вразливими до майбутніх атак, і нещодавня активізація російських спроб відключити мобільний зв’язок по всій Україні може мати серйозні наслідки.
Війна переходить у двобій безпілотників
Видання вважає, що коли лінія фронту стабілізується, небо над Україною заповнюватиметься все більшою кількістю безпілотників.
“Україна має намір придбати понад два мільйони безпілотників до 2024 року, і Росія має намір принаймні не поступатися цим обсягам закупівель. З такою кількістю розгорнутих літальних апаратів будь-які війська або техніка, що пересуваються по землі, стануть легкими мішенями. Тому обидві армії більше зосередяться на знищенні зброї одна одної і вступатимуть у двобої безпілотників з безпілотниками”, – йдеться у матеріалі.
Читайте також: Міноборони РФ визнало, що український безпілотник вперше долетів майже до Санкт-Петербурга
При цьому наголошують, що дистанційне ведення війни з використанням дронів “не обов’язково призведе до зменшення людських втрат”.
“Російська армія посилає групи погано навчених призовників і засуджених атакувати українську лінію фронту, змушуючи українські війська відповідати і розкривати свої замасковані позиції. Тепер їх видно з безпілотників, а потім по українських позиціях б’є російська артилерія. Я чув оцінки, що від 100 до 200 людей гине щодня з кожного боку в цьому типі бою – і ця цифра може зрости, оскільки летальність і кількість безпілотників збільшується”, – зазначає аналітик Foreign Affairs.
Читайте також: В США сказали, коли Україна отримає комплекси Vampire для боротьби з безпілотниками РФ: терміни оптимістичні