Президент України Володимир Зеленський міг припуститися “стратегічної помилки”, не уточнивши загальну вартість українських ресурсів або інші конкретні деталі, перш ніж обговорювати ідею угоди зі США про рідкісноземельні метали.
Про це пише Financial Times із посиланням на неназваних українських та європейських чиновників.
Видання нагадує, що Зеленський вперше висунув ідею про надання права на видобуток корисних копалин американським компаніям як частину свого “мирного плану” у 2024 році. Співрозмовники видання припускають, що помилкою у цій ситуації було не озвучити свою ціну.
“Очевидно, що це було написано як приманка для Трампа. Але відсутність деталей означала, що Трамп міг по суті назвати свою ціну”, — сказав високопоставлений чиновник ЄС.
Читайте також: Зеленський вважає, що США прагнуть догодити Путіну швидким врегулюванням війни в Україні
Він зазначив, що дехто з оточення Зеленського шкодує “про те, як цю пропозицію було зроблено”, оскільки “вони втратили контроль над наративом”.
Високопоставлений український чиновник у спілкуванні з виданням зауважив, що Зеленський мав абсолютно чітко заявити, що ці ресурси пов’язані з майбутніми гарантіями американської допомоги у сфері безпеки.
Видання зазначає, що нині у команді Зеленського намагаються висунути адміністрації США “привабливу контрпропозицію”. Тоді як підхід Трампа до угоди щодо українських ресурсів розлютив європейських союзників США.
Читайте також: Шольц розкритикував вимогу Трампа про постачання рідкоземельних металів з України в обмін на фіндопомогу США
“Офіційні особи на Мюнхенській конференції з безпеки порівняли підхід США з тактикою мафіозного шантажу, лихварством і колоніалізмом”, – нагадує видання.
Європейські чиновники зазначають, що одна справа сказати, що “ми допоможемо вам звільнити вашу землю, а потім експлуатувати ресурси під землею” і зовсім інша — вимагати: “Сплатіть цей рахунок за допомогу, яку ми вже надали”.
Що передувало
Нагадаємо, що 14 лютого Зеленський підтвердив, що Київ передав представникам США чернетку угоди про рідкісноземельні метали. Однак вдаватися у подробиці, яким чином це все відбудеться, він не став.
Зрештою, Зеленський наказав своїм помічникам відхилити пропозицію представників адміністрації Трампа, пояснивши, що “угода не містить адекватні гарантії безпеки для України”.
Речник Ради національної безпеки Білого дому Брайан Г’юз назвав це “недалекоглядним рішенням” президента України.
Читайте також: Трамп заявив, що США повинні отримати рідкісноземельні метали навіть, якщо РФ переможе Україну
Telegraph, із посиланням на документ, датований 7 лютого 2025 року повідомив, що у проєкті угоди про партнерство, яку США пропонують, вказано, що Україна мала б передати під контроль США не лише рідкісноземельні мінерали, а й порти, газ та нафту.