Угода між урядами США та України “про створення Американсько-українського інвестиційного фонду відбудови” лишає не деталізованими низку важливих положень двосторонньої співпраці і фіксує передусім базові, політичні параметри.
Про це йдеться в аналізі документа, доступ до якого отримала “Європейська правда“.
“Як виявилося, у процесі переговорів Україна та США дійшли рішення знову розділити угоду на кілька складових. Двостороння угода, підписана у середу у Вашингтоні, встановлює політичні параметри співпраці двох урядів щодо розробки надр, продажу копалин, а також американської допомоги, у тому числі військової, яку Україна отримуватиме надалі”, – йдеться у матеріалі.
При цьому зазначають, що чимало деталей, у тому числі тих, які мають політичне значення, будуть прописані у “технічній угоді”, яка станом на зараз не готова до підписання.
“Угода, підписана у середу, викладена на лише 12 сторінках. Для порівняння – попередній проєкт, який США передавали Україні у березні, викладений тим самим шрифтом, забирає понад 90 сторінок”, – вказують у матеріалі.
Параметри угоди
Автори публікації зазначають, що параметри підписаної угоди відповідають більшості ключових тез, які напередодні оприлюднив прем’єр Денис Шмигаль.
“В угоді дійсно детально описані гарантії того, що вона не буде суперечити угодам України з ЄС та прагненню України до вступу, а у разі появи такої суперечності у вступній угоді з Євросоюзом – положення угоди зі США мають бути переглянуті”, – йдеться у матеріалі.
Вказано, що важливим є те, що документ “не підпорядковує Україну американській правовій системі” – суперечки вирішуються паритетно, на засадах консультацій.
“Також немає “права першої руки” для компаній зі США в отриманні ліцензій на видобуток мінеральних ресурсів в Україні, однак американські компанії повинні мати доступ до аукціонів або переговорів з купівлі таких мінералів на умовах, не гірших за інших покупців”, – йдеться у публікації.
Перелік корисних копалин
В угоді прописаний перелік корисних копалин, видобутку яких вона стосується.
Йдеться про український видобуток алюмінію, сурми, миш’яку, бариту, берилію, вісмуту, церію, цезію, хрому, кобальту, міді, диспрозію, ербію, європію, фтору, плавикового шпату, гадолінію, галію, германію, золота, графіту, гафнію, гольмію, індію, іридію, лантану, літію, лютецію, магнію, марганцю, неодиму, нікелю, ніобію, паладію, платини, калію, празеодиму, родію, рубідію, рутенію, самарію, скандію, танталу, телуру, тербію, тулію, олова, титану, вольфраму, урану, ванадію, ітербію, ітрію, цинку, цирконію, нафти, природного газу.
“Йдеться лише про нові родовища, ліцензії на які Україна видаватиме після набуття угодою чинності. Цей перелік може бути розширений лише за згодою сторін. Угода не регулює видобуток та доходи від видобутку інших копалин. Також вона не стосується доходів від української інфраструктури, як початково пропонували США”, – пише видання.
Вказано, що Україна інвестує у спільний фонд доходи від продажу ліцензій та рентні платежі від видобутку цих копалин, але має право перераховувати туди також додаткові кошти.
Що надає США
Зазначається, що внеском США будуть, зокрема, нові постачання зброї для ЗСУ.
“Якщо […уряд США] надаватиме уряду України нову військову допомогу в будь-якій формі (включаючи передачу систем озброєнь, боєприпасів, технологій або навчання), капітальний внесок США вважатиметься збільшеним на оціночну вартість такої військової допомоги”, – йдеться в угоді.
Читайте також: В адміністрації Трампа оголосили про готовність продати Україні зброю на $50 млн
Водночас видання зазначає, що деякі заявлені прем’єром Шмигалем норми не описані в угоді.
“Так, у ній немає згадки про принципи управління фондом, а також про зобов’язання США не забирати з фонду доходи протягом 10 років, а реінвестувати 100% коштів у відбудову України. Ці позиції мають бути прописані у наступній угоді, текст якої готується”, – пише ЄП.
Що передувало
Як повідомлялося раніше, 30 квітня міністерка економіки України Юлія Свириденко та міністр фінансів США Скотт Бессент підписали Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна.
“США роблять внесок у Фонд. Крім безпосередньо коштів, вони можуть робити його і новою допомогою – наприклад, системами ППО для України. Ми очікуємо, що перші 10 років прибутки та надходження фонду не розподіляються, а можуть лише інвестуватись в Україну – у нові проєкти чи відбудову. Ці умови будуть обговорюватися додатково”, – прокоментувала українська міністерка.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль запевняє, що Україна збереже за собою контроль над усіма ресурсами.
Читайте також: Трамп заявив, що угода з Україною принесе США “набагато більше, ніж $350 млрд”