Міжнародні експерти розходяться у прогнозах щодо України після скандалу у Білому домі за участ президента України Володимира Зеленського і президента США Дональда Трампа.
Німецьке видання BILD зібрало три основні сценарії ймовірного розвитку подій.
Похмурий сценарій 1: Зеленський підпорядковується Трампу
“Військовий експерт Карло Масала з Університету Бундесверу в Мюнхені вважає, що найближчими днями ми побачимо таке: Зеленський їде до Вашингтона, підписує сировинний договір, який йому запропонує Трамп, і сподівається, що після цього постачання зброї відновиться. Без будь-яких гарантій безпеки для України”, – йдеться у матеріалі.
Масала вважає, що заява Зеленського із визнанням, що йому “прикро за те, що сталося” може бути першим кроком у цьому напрямку.
“Але навіть цей жест не стане кінцем принижень для Зеленського. США продовжать наполягати на виборах в Україні, сподіваючись, що в результаті переможе президент, орієнтований на Росію”, – каже Масала.
Він також упевнений, що яким би не був “мирний договір” між Росією та Україною за посередництва США, він протримається лише доти, доки Трамп залишається при владі.
“Щойно у США зміниться президент, Росія негайно скористається цим, щоб знову напасти на Україну, а можливо, і на країни Балтії чи Молдову”, – каже Масала.
Похмурий сценарій 2: США повністю виходять із гри
“Політолог Томас Йегер із Кельнського університету говорить навіть про “Ялтинську конференцію 2.0″, на якій США та Росія поділять Європу на сфери впливу. Єгер взагалі не вірить, що Зеленський і Трамп зможуть домовитися”, – пише видання.
На думку Єгера, відкрита сварка в Овальному кабінеті “була лише підготовкою” до публічного оголошення заздалегідь запланованої зупинки військової допомоги Україні.
Читайте також: Стармер і Макрон поїдуть разом із Зеленським на зустріч із Трампом, – The Daily Mail
“Це означає, що допомога від США припиняється, Україні доведеться оборонятися тим, що в неї залишилося — і за підтримки Європи. Очевидно, що Європа не зможе повною мірою компенсувати постачання зброї, яка раніше йшла із США. Зокрема, вона не має таких же розвідувальних можливостей, а також відсутні керовані ракети (Patriot), що дозволить Путіну посилити обстріл великих міст і заподіяти набагато більше руйнувань”, – вважає експерт.
Читайте також: Трамп вважає, що Путін “наважився” на повномасштабне вторгнення в Україну через виведення військ США з Афганістану
Єгер також зазначив, що наразі незрозуміло, що буде із системою Starlink Ілона Маска, адже Європа не зможе швидко знайти їй заміну.
“Україна зможе протриматися без допомоги США кілька місяців, можливо рік. Все залежить від того, наскільки швидко Путін зможе наростити озброєння”, – зазначає Єгер.
Масала дає більш песимістичний прогноз – максимум шість місяців.
Читайте також: Трамп розглядає можливість відмови США від лідерства в НАТО, – The Daily Mail
Колишня керівниця НАТО Стефані Бабст вважає, що навіть у разі нав’язаного миру значна частина українців продовжить боротьбу.
“Українці борються за свою свободу та свої сім’ї. Це дуже потужна мотивація”, – зазначає вона.
Обнадійливий сценарій 3: Росія не перемагає
Видання пише, що оцінка експерта Бабст “дає надію”: на відміну від Єгера та Масали, вона вважає малоймовірним, що Росія зможе досягти значних територіальних успіхів, навіть якщо США припинять допомогу.
“Якби російська армія була настільки сильна, як про це кажуть, вона вже просунулась би далі на Донбасі, і вони б уже відбили свою власну Курську область. Але вони просуваються лише невеликими кроками, сплачуючи за це величезну ціну в людях та техніці”, — каже вона.
Бабст вказує на те, що Захід за останні три роки завжди постачав допомогу надто пізно або в недостатній кількості”, проте, українці змогли захистити дві третини своєї території, розгромити Чорноморський флот, а також успішно атакувати важливу мету в Росії.
“І багато чого з цього відбувалося, поки Конгрес США сім місяців блокував нову допомогу”, – підкреслює вона.
Бабст навіть припускає, що Україна за підтримки однієї лише Європи зможе створити настільки серйозний тиск на Путіна, що саме він буде змушений піти на мирні переговори.
“Тільки якщо Росія справді отримає болісний удар, вона сяде за стіл переговорів”, — вважає Бабст.
Читайте також: The Telegraph назвала політика, який допоміг переконати Зеленського запропонувати “оливкову гілку” Трампу