Дискусія щодо перерозподілу коштів на закупівлю озброєння для Державної прикордонної служби України і Збройних Сил України рикошетом вдарила по провіреному каналу постачання зброї в Україну. І по іміджу і польських партнерів і польської фірми, яка це робила.
Про це у подкасті на “УП” сказав дипломат, колишній надзвичайний і повноважний посол України в Польщі Андрій Дещиця.
“І на жаль я мушу сказати, що слідкую за цими подіями, або дискусією, яка відбувається в Україні, щодо перерозподілу коштів на закупівлю озброєння для Державної прикордонної служби України і Збройних Сил України, рикошетом це вдарило по вже опрацьованому, провіреному каналу постачання зброї в Україну. І цим самим вдарило по іміджу і польських наших партнерів і польської фірми, яка це робила”, – підкреслив він.
Дещиця сказав, що “тепер невідомо, як будуть поставки здійснюватися, і чи Росія, знаючи все це, не буде цьому перешкоджати”.
“Це ситуації, коли йдуть далі військові дії, абсолютно не далекоглядний хід і треба дуже-дуже обережно відноситися до і інформації, яка дуже часто не перевірена і неправдива поширювалася в ЗМІ, і про фірму польську Лехмар і про ці канали постачання зброї, які потім потрібно було спростовувати”, – підкреслив дещиця.
Він додав, що після цієї неперевіреної інформації Україна втратила “певний елемент довіри і з боку постачальників і виробників зброї”.
“А це впливає тільки на нашу обороноздатність. І тому такі публічні висловлювання, особливо коли там подається неправдива інформація, вони абсолютно шкодять нам і грають на руку Росії”, – наголосив Дещиця.
Нагадаємо, нещодавно Кабінет міністрів України ухвалив розпорядження №1191-р, яким передав 23 мільярди гривень на закупівлю снарядів від Агентства оборонних закупівель до Державної прикордонної служби.
На фоні поширення різної інформації в ЗМІ у ДПСУ спростували шість міфів про делегування повноважень для закупівлі товарів оборонного призначення.
Речник ДПСУ Андрій Демченко також заявив, що Державна прикордонна служба у 2024 році вже двічі мала розпорядження про делегування повноважень на закупівлю озброєння і боєприпасів.
“На черзі 23 млрд грн, які нам делегували використати для Сил оборони України. Наші партнери, з якими співпрацює ДПСУ мають вотум довіри, до прикладу фірму, яку намагалися видати за “прокладку”, це фірма, яка має сертифікат в НАТО, це фірма, яка співпрацює з ДПСУ три роки і жодного зірваного контракту, жодного зірваного терміну постачання не було. Також ця фірма не має заборгованостей перед Силами оборони України”, – наголосив Демченко.
У Міноборони пояснили, що рішення про перенаправлення коштів на закупівлі через ДПСУ було ухвалене на Ставці Верховного Головнокомандувача України.
“Наприкінці листопада на рахунках Агенції оборонних закупівель (АОЗ) залишалося 102 мільярди гривень. З них 45 мільярдів гривень становили невиконані бюджетні зобов’язання, а ще 57 мільярдів гривень не було сплачено за укладеними контрактами. Це створювало ризик, що частина коштів залишиться не використаною для забезпечення потреб Збройних сил України до кінця бюджетного року”, — йдеться у повідомленні Міноборони.